Chiny: w 2012 lider na rynku towarów luksusowych

Już w przyszłym roku Chiny mogą stać się czołowym konsumentem dóbr luksusowych i zastąpić Japonię na pozycji światowego lidera

Publikacja: 10.06.2011 15:19

Chiny: w 2012 lider na rynku towarów luksusowych

Foto: Bloomberg

Ponad 14,5 mld dolarów wydadzą w przyszłym roku Chńczycy na dobra luksusowe – prognozują eksperci Światowego Stowarzyszenia Towarów Luksusowych (WLA). Zestawienie to nie obejmuje jednak prywatnych samolotów, łodzi, ani luksusowych samochodów. Oznacza to wzrost o 35,5 proc. w stosunku do wydatków na tego typu towary w okresie 13 miesięcy (od lutego 2010 r. do końca marca 2011 r.).

Według danych na koniec maja Chiny były drugim największym na świcie konsumentem dóbr luksusowych, z 27-proc. udziałem w rynku. Tylko o 2 pkt większy był udział Japonii; Europa miała 18-procentowy udział, a Stany Zjednoczone – 14 proc.

Według raportu WLA Chińczycy chętniej kupują towary luksusowe poza granicami kraju; w zeszłym roku w samej Europie na takie dobra wydali 50 mld dolarów.

Według analityków Stowarzyszenia w Europie, USA i Japonii, w przeciwieństwie do Chin, nie należy spodziewać się w najbliższych trzech latach znaczącego wzrostu sprzedaży towarów luksusowych. Prognozują ponadto, że sami producenci będą chętniej zaznaczać swą obecność w Chinach; nie tylko w największych metropoliach, ale też w miastach uchodzących za drugo i trzeciorzędne. Dodatkowo umacniający się juan zwiększy siłę nabywczą chińskich konsumentów.

Spadek udziału rynku japońskiego w konsumpcji dóbr luksusowych wiąże się przede wszystkim z trzęsieniem ziemi z marca, w wyniku którego na cały miesiąc zamknięto niemal połowę sklepów z artykułami luksusowymi. Szacuje się, że aż 70 proc. producentów towarów luksusowych rozważa przeniesienie działalności handlowej z Japonii do Chin.

Pod koniec miesiąca na giełdzie w Hongkongu ma zadebiutować słynny dom mody Prada. W ofercie publicznej spółka oferuje akcje stanowiące 16,5 proc. podwyższonego kapitału zakładowego mediolańskiej firmy, która liczy na pozyskanie ponad 2,5 mld dolarów. W przyszłym tygodniu ustalona ma zostać cena emisyjna, a debiut planowany jest na 24 czerwca.

Do 2014 r. mediolański dom mody chce w całej Azji otworzyć 70 sklepów, z czego 30 w samych Chinach.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje