Ustawa m.in. wprowadza ogólne interpretacje podatkowe, likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA czy konieczność publikacji sprawozdań finansowych.
- Ci, którzy byli przeciwko, chyba się pomylili przy głosowaniu - powiedział w sobotę Pawlak dziennikarzom. Mówiąc o ogólnej interpretacji podatkowej, Pawlak podkreślił, że ministerstwo finansów poszło jeszcze dalej niż propozycje jego resortu. - Ministerstwo gospodarki proponowało,żeby taką możliwość miały organizacje pracodawców czy związki zawodowe, ministerstwo finansów zaproponowało, żeby każdy podatnik miał możliwość występować o ogólną interpretację podatkową, kiedy indywidualne interpretacje są sprzeczne - mówił.
Jego zdaniem, dzięki temu możliwe będzie bardziej jednolite stosowanie prawa, bo indywidualnych interpretacji jest kilkadziesiąt tysięcy i często są one ze sobą sprzeczne.
Pawlak podkreślił również wagę zapisanych w ustawie możliwości zwolnień z akcyzy na węgiel i koks.- Przyjęliśmy rozwiązanie, które w pełni wykorzystuje zawarte w dyrektywie UE możliwości takich zwolnień w przypadku węgla. To jest bardzo ważna wiadomość dla konsumentów w kontekście cen energii, bo będą one niższe i koszty ogrzewania też będą niższe - powiedział.
Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że dzięki temu cena węgla z początkiem 2012 r. nie wzrośnie o ok. 30-35 zł za tonę, a to daje już wymierne korzyści i oszczędności dla konsumentów, które w skali całego kraju oszacował na miliard złotych rocznie.