Niepewna przyszłość Grecji

Komisja Europejska ma nadzieję, ze Grecja pozostanie w strefie euro, „Der Spiegel" argumentuje, ze powinna opuścić euroland. Z powodu niepewności tanieją obligacje, jednolita waluta i ropa naftowa

Publikacja: 14.05.2012 16:17

Niepewna przyszłość Grecji

Foto: AFP

- Komisja  Europejska pragnie i ma nadzieję, że Grecja pozostanie częścią strefy euro, ale Ateny muszą dotrzymywać swych zobowiązań  - stwierdziła rzeczniczka Komisji, Pia Ahrenkilde Hansen na zwyczajowym briefingu.

Ostatnie wydarzenia wskazują, że będzie inaczej. Podejmowane w Atenach trzy próby stworzenia rządu, który uznałby warunki programu pomocy  z UE-MFW zakończyły się fiaskiem i najprawdopodobniej w czerwcu dojdzie do kolejnych wyborów, które zdaniem obserwatorów jeszcze bardziej oddalą perspektywę pozostania tego kraju w strefie euro.

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel" wezwał tymczasem  Grecję do wyjścia ze strefy euro. „Acropolis, adieu! Dlaczego Grecja musi opuścić euro" - brzmi tytuł na pierwszej stronie najbardziej wpływowego pisma w  Niemczech, które dołączyło do chóru głosów w tym kraju, uważających, że może to być najlepsze rozwiązanie.

Oznaką, że Niemcy zaczynają przyzwyczajać się do myśli, że Greków nie będzie w ich gronie są wypowiedzi przedstawicieli biznesu i  polityków, iż strefa euro przeżyje bez Grecji, bo jest teraz bardziej odporna na wstrząsy.

Opiniotwórczy tygodnik poszedł jednak krok naprzód twierdząc, że wyjście Grecji jest teraz jedynym sposobem na pójście naprzód. - Mimo całego sceptycyzmu nasi redaktorzy dotychczas błagali Ateny o pozostanie w strefie euro. Od czasu wyborów parlamentarnych na początku maja obserwatorzy Spiegla zmienili jednak zdanie -  stwierdza artykuł wstępny.

- Grecy nigdy nie dojrzeli do unii walutowej i tak jest również dziś.  Niepowodzeniem zakończyły się próby zapewnienia temu krajowi trwałego zdrowia poprzez reformy. Tymczasem stało się jasne, że wyjście jest w ich własnym interesie. Tylko wyjście Grecji ze strefy euro daje temu krajowi szanse stanięcia na własnych nogach w dłuższej perspektywie- stwierdzili autorzy pogłębionego opracowania  o tym kraju.

Wiele krajów europejskich również pogodziło się chyba z możliwością opuszczenia strefy euro przez Grecję. Kanclerz Austrii, Werner Faymann stwierdził na przykład, ze nie pragnie tego, ale w teorii wiele można sobie wyobrazić.

Gospodarcze skutki niepewności

Niepewność polityczna (konsultacje w Atenach w sprawie utworzenia rządu  trwały w poniedziałek) spowodowała duży spadek cen akcji na europejskich rynkach, głównie banków. Maklerzy pozbywali się  gorączkowo akcji przed kolejnymi spotkaniami w Atenach i Brukseli. W Londynie wskaźnik FTSE 100 stracił  102 pkt (1,7 proc.), w Madrycie 2,4 proc., a w Atenach  10 proc.

Wraz z możliwością Grexitu (Greece exit – wyjścia Grecji) staniały obligacje Hiszpanii i Włoch W efekcie spread miedzy nimi a niemieckimi bundami osiągnął rekordową wartość.

Wyprzedaż wywołały wypowiedzi 2 członków rady EBC o możliwości wyjścia Grecji. Prezes banku centralnego  Belgii, Luc Coene  wspomniał  o możliwości „przyjacielskiego rozwodu", a jego irlandzki kolega Patrick Honohan stwierdził, że „nie  musiałoby to być zgubne, ale nie wygląda atrakcyjnie".

W poniedziałek taniało także euro wobec dolara, a cena ropy Brent w Singapurze zmalała do 111,40 dolarów ze 112,26 w piątek. Był to trzeci kolejny dzień spadku .Wpłynął na to nie tylko grecki kryzys, ale także zwolnienie tempa  gospodarki Chin.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje