Cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold

Do wtorku do południa do gdańskiego sądu wpłynęły cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold spółki z.o.o. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki poinformował, że wnioski złożyli wierzyciele

Publikacja: 21.08.2012 14:33

Amber Gold nabiera wymiaru politycznego

Amber Gold nabiera wymiaru politycznego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Terlecki odmówił odpowiedzi na pytanie, kto złożył wnioski. Dodał, że jeden z czterech złożonych wniosków ze względów formalnych został zwrócony.

Poinformował też, że Amber Gold sp. z o.o. nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości. 13 sierpnia spółka na swojej stronie poinformowała, że w tym dniu podjęła decyzję o likwidacji.

Dwa wnioski wpłynęły do sądu w ub. tygodniu, a dwa kolejne wpłynęły we wtorek do południa. Jak poinformował Terlecki niewykluczone, że pod koniec tygodnia może być ustalony termin rozpatrzenia wniosków przez sąd.

W ub. tygodniu Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wszczął z urzędu postępowanie dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółek, w których członkiem zarządu lub członkiem rady nadzorczej jest Marcin P., prezes Amber Gold. "Takie postępowanie może zakończyć się ewentualnym wykreśleniem Marcina P. jako członka zarządu lub rady nadzorczej spółki" - wyjaśnił.

Dodał, że "jeżeli by się zdarzyło, że byłby jedynym członkiem zarządu, to wtedy sąd podejmuje decyzję, czy powołać kuratora do prowadzenia spraw tej spółki".

Prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformował we wtorek PAP, że "cały czas trwa analiza materiału dowodowego, który posiadają śledczy". Funkcjonariusze ABW przeszukali w ubiegłym tygodniu, na zlecenie prokuratury, 14 miejsc związanych z działalnością Amber Gold oraz OLT Express.

Śledczy zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz ok. 500 segregatorów, w których znajdowały się faktury, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm, a także 57 kilogramów złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Szelągowski poinformował, że do wtorku do godz. 11 do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło łącznie 812 zawiadomień o przestępstwie od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z firmą Amber Gold Sp. z o. o. dokonano przestępstwa doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 52 mln 386 tys. zł.

We wtorek prokuratura na swojej stronie zamieściła szczegółowe informacje o sposobie składania zawiadomienia oraz o niezbędnych załącznikach do zawiadomienia. Informacje na stronie www.prokuratura.gda.pl

W ub. tygodniu "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że prezes Amber Gold Marcin P. wraz z żoną Katarzyną kontrolują ok. 10 powiązanych ze sobą spółek (niektóre z nich są w stanie upadłości), m.in. Amber Gold Invest, Fundusz Poręczeniowy, OLT Express, OLT Express Regional, OLT Express Poland oraz Amber Gold Obsługa i OLT Cafe.

Amber Gold sp. z o.o. to spółka matka grupy, inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

W miniony piątek prokuratura w Gdańsku postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje