Definicję najkorzystniejszej oferty zawiera art. 2 pkt 5 prawa zamówień publicznych (pzp).
Zgodnie z jego treścią najkorzystniejsza oferta to taka, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia, albo oferta z najniższą ceną.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 pzp zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).
Natomiast w ustępie 2 tego artykułu wskazano, że kryteriami wyboru ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Z treści tego przepisu wynika zatem, że jedynie kryterium ceny jest obligatoryjne. Pozostałe kryteria (np. jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia) zamawiający może, ale nie musi, stosować.
Oznacza to również, że zamawiający może stosować także kryteria oceny ofert inne, niż wprost wymienione w art. 91 ust. 2 pzp. Ich określenie, wraz z przypisaniem im określonej wagi, należy do zamawiającego.