Jednym z celów nowelizacji jest uszczelnienie systemu podatkowego m.in. poprzez objęcie niedostateczną kapitalizacją nie tylko pożyczek (kredytów) od spółek matek, ale także spółek babek, prababek, sióstr, kuzynek etc.
Branża leasingowa, faktoringowa i bankowa uznaje wprowadzenie zmian za właściwe, jednak przekonują, że nie wszystkie pożyczki (kredyty) powinny być objęte niedostateczną kapitalizacją, także w świetle aktualnie istniejących przepisów. Dzisiaj jednak przepisy obejmowały jedynie pożyczki (kredyty) od spółek matek, a więc finansowanie mogło być uzyskiwanie od innych podmiotów z grupy. Po zmianie przepisów takich możliwości już nie będzie.
- Uważamy, że w odniesieniu do instytucji, dla których pieniądz stanowi towar podlegający „odsprzedaży", w charakterze kredytów, pożyczek, czy innych form finansowania np. leasingu powinno nastąpić wyłączenie z zasad niedostatecznej kapitalizacji pożyczek (kredytów) służących udzieleniu dalszego finansowania - podkreśla Mariusz Kurzac wiceprzewodniczący Związku Polskiego Leasingu, prezes zarządu ING Lease. - Proponujemy, aby niedostateczną kapitalizację odnieść nie do całości zadłużenia wobec podmiotu powiązanego, ale jedynie do zadłużenia netto, które stanowiłoby różnicę pomiędzy zadłużeniem danego podmiotu wobec podmiotu powiązanego, a udzielonym przez niego samego finansowaniem swoim klientom, przy czym finansowanie to powinno być rozumiane szeroko jako udzielenie pożyczki, kredytu, a także finansowanie zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z wykorzystaniem Leasing – dodaje.
Prowadzone prace nad Bazylą III i dyrektywą CRD-4 wpłyną na istotne ograniczenia w dostępie do finansowania, szczególnie poza macierzystą grupą kapitałową. Podstawowym zatem źródłem finansowania działalności firm leasingowych będą środki od podmiotów powiązanych. Proponowane rozwiązania w bardzo znacznym stopniu ograniczą możliwość wykorzystania finansowania z macierzystych grup kapitałowych, a tym samym wpłyną na zmniejszenie się poziomu inwestycji realizowanych przez polskich przedsiębiorców.
W wielu krajach europejskich problem ten nie występuje, ponieważ został uregulowany poprzez wyłączenie określonych instytucji bądź transakcji spod niedostatecznej kapitalizacji.