Blisko 75 proc. szwedzkich przedsiębiorców uznaje Polskę za dobre lub bardzo dobre miejsce na prowadzenie firmy – wynika z badań przeprowadzonych przez Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji w Polsce wśród przedsiębiorstw ze szwedzkim kapitałem. Wnioski z raportu były głównym tematem rozmów wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja z ambasadorem Szwecji w Polsce Staffanem Herrströmem i Danielem Larssonem – Radcą Handlowym w Ambasadzie Szwecji. Spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2013 r. w MG.
Wśród najważniejszych działań ułatwiających rozwój biznesu w Polsce przedstawiciele ambasady wymienili m.in. znaczące zmniejszenie korupcji oraz pozytywne zmiany dotyczące prowadzenia kontroli w firmach. Jako jeden z głównych atutów działalności w naszym kraju szwedzcy przedsiębiorcy wskazali dostępność kompetentnych i efektywnych pracowników. Biznesmeni docenili również stabilne otoczenie polityczne, dobrą jakość życia, rentowność rynku lokalnego oraz rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną.
Według badań korzystne postrzeganie Polski związane jest również ze strategicznym położeniem naszego kraju i dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Zdaniem 2/3 szwedzkich przedsiębiorców, w Polsce jest raczej łatwo znaleźć niezawodnych partnerów biznesowych. Ponad 80 proc. badanych wskazało, że są pozytywnie postrzegani przez Polaków, prawie tyle samo ma zaufanie do systemu prawa w naszym kraju. 92 proc. przedsiębiorstw wskazało, że proces zakładania działalności gospodarczej w Polsce nie sprawia problemów. Z kolei prawie 2/3 dobrze lub bardzo dobrze ocenia kontakty z organami podatkowymi.
Pomimo pozytywnych zmian - zdaniem szwedzkich przedsiębiorstw - wciąż istnieją obszary, które wymagają poprawy. Problemy dotyczą m.in. płatności dokonywanych po terminie oraz długotrwałych i skomplikowanych procedur administracyjnych. Głównym zagrożeniem dla działalności w Polsce - według 45 proc. szwedzkich przedsiębiorstw - jest ryzyko walutowe. Ponadto badanie wskazało, że - pomimo duże postępów w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej, wciąż wymaga ona poprawy.
Wiceminister Mariusz Haładyj odniósł się do wyników badań przedstawionych przez Ambasadora Szwecji i Radcę Handlowego Ambasady.