W październiku firmom przemysłowym udało się zwiększyć sprzedaż o 4,4 proc. w porównaniu z z tym samym miesiącem rok wcześniej – podał wczoraj GUS. Nie jest to najgorszy wynik, ale jeszcze we wrześniu cieszyliśmy się skokiem produkcji przemysłowej o 6,2 proc.
Nieco lepszych wyników można było się też spodziewać po opublikowanych na początku miesiąca danych PMI dla polskiej gospodarki. – Głównym powodem pogorszenia wskaźnika były jednak efekty statystyczne. Uwzględniając ten czynnik, dane GUS wskazują na stabilizację aktywności w przemyśle, a nie jej spadek – wyjaśnia jednak Rafał Sadoch, ekonomista Invest-Banku. – Dlatego dane GUS wpisują się w prognozy wskazujące na kontynuację ożywienia w przemyśle – dodaje Sadoch.
24,9 mld zł wyniósł wynik finansowy netto przedsiębiorstw w III kw. 2013 r. To o 18,2 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS.
A firmy przemysłowe mogą pociągnąć za sobą inne sektory. – Ponieważ przetwórstwo przemysłowe wypracowuje ponad 20 proc. PKB, to pozytywne wieści z tego sektora przełożą się na poprawę kondycji całej gospodarki – podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że stosunkowo dobre wyniki przemysł wciąż zawdzięcza głównie firmom nastawionym na eksport. Podobnie jak w poprzednich miesiącach największe wzrosty zanotowano w działach tradycyjnie mocno związanych ze sprzedażą za granicę. Przykładowo: sprzedaż samochodów wzrosła o 9,7 proc. (we wrześniu o 14,1 proc.), mebli – o 9 proc. (miesiąc wcześniej o 13,3 proc.), a urządzeń elektrycznych o 10,2 proc.
Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej potwierdzają pozytywny ciąg październikowych informacji pokazujących, że ostatni, czwarty kwartał tego roku, zaczęliśmy stosunkowo nieźle. Produkcja budowlano-montażowa spadła tylko o 3,2 proc. wobec oczekiwanego spadku o 5,5 proc. (we wrześniu spadek wyniósł 4,8 proc.). Zatrudnienie w większych firmach co prawda ciągle spada w porównaniu z sytuacją rok wcześniej, ale rośnie z miesiąca ma miesiąc. W samym październiku przybyło 5 tys. miejsc pracy, a od kwietnia – 23 tys., podczas gdy w zeszłym roku w analogicznym okresie zlikwidowano ich 20 tys. Stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie w stosunku do września, podczas gdy rok temu już zaczęła lekko rosnąć.