Przedstawiona propozycja zakłada podniesienie w 2014 r. poziomu środków na płatności o 4,738 mld euro na pokrycie zobowiązań prawnych w obszarze badań i innowacji, edukacji oraz wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Dodatkowo Komisja zwraca uwagę, że w ramach polityki spójności Wspólnota będzie musiała uwzględnić wnioski o wyższe zwroty od państw członkowskich, a także trudną sytuację na Ukrainie. Celem zaleczenia problemu przedstawiono propozycję, by wykorzystać nieprzydzielone dotąd pieniądze oraz sięgnąć po rezerwę przygotowaną na sytuacje nieprzewidziane.
W ten sposób nowe wydatki nie będą stanowiły znacznego obciążenia dla państw członkowskich. Całkowity koszt szacowany jest na 2,165 mld euro, ponieważ UE dodatkowo odnotowała wzrost wpływów w wysokości ponad 1,5 mld euro z tytułu dodatkowych dochodów, głównie z grzywien za naruszenie zasad konkurencji, jak również ponad 1 mld euro w związku z wykonaniem budżetu na rok 2013.
Przedstawione zmiany wynikają z pojawienia się potrzeby zabezpieczenia dodatkowych płatności w ramach programów UE, które zostały wzmocnione w celu wsparcia ożywienia gospodarczego w Europie, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia: „Horyzont 2020" (badania), „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych", Erasmus+ (edukacja), COSME (wsparcie przedsiębiorstw).