Billon jest elektroniczną formą zapisu gotówki. Od bitcoina różni się z tym, że jest realnym, znanym i używanym pieniądzem (np. polskim złotym), podczas gdy bitcoin jest wirtualną walutą.
W maju bieżącego roku technologia Billon została udostępniona tylko dla zaproszonych grup odbiorców. A od tego tygodnia każdy chętny może zainstalować sobie aplikację która umożliwia obrót cyfrową złotówką.
Jego twórcy tłumacza, że przełom technologiczny platformy polega na tym że wartości pieniężne, ich przechowywanie i obrót odbywa się na publicznie dostępnej, ale kryptograficznie zabezpieczonej, rozproszonej bazie danych typu „blockchain" - co w rezultacie całkowicie eliminuje koszty transakcyjne, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa dzięki wykluczeniu konieczności opierania się na pośredniku czyli tzw. „zaufanej" trzeciej stronie (pod która może podszyć się oszust lub do której może włamać się hacker).
- Billon umożliwia płacenie nawet ludziom bez konta lub karty i pozwala im na finansowe wejście w nowoczesny, cyfrowy świat – mówi Dawid Putts, CCO Billona i współtwórca Inteligo. Billon jest w pełni podłączony do istniejącej infrastruktury finansowej: dzięki temu „doładować" czyli zakupić cyfrową gotówkę można w jednym z 15 tyś. punktów handlowych, albo po prostu zrobić przelew z dowolnego banku w Polsce na specjalny rachunek emisyjny pokazany w aplikacji.
Można też wykonać operację w drugą stronę, czyli wypłacić Billon bezpośrednio z aplikacji na dowolne konto bankowe w Polsce, lub zamienić Billon na papierową gotówkę w dowolnym z bankomatów Euronet, BZ WBK i SKOK.