Festiwal #HumanDOC - otwórz oczy na świat

Patronat "Rzeczpospolitej": Dobry dokument to gwarancja wrażeń mocniejszych niż w kinie rozrywkowym. Piękne zdjęcia i poruszające historie to czyste emocje podbijane przez świadomość, że każda z opowiadanych historii jest prawdziwa.

Publikacja: 30.11.2018 09:00

Festiwal #HumanDOC - otwórz oczy na świat

Foto: materiały prasowe

Już 30. listopada w Kinotece PKiN w Warszawie rusza IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC, prezentujący najlepsze produkcje dokumentalne z całego świata poświęcone globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej. ? Dokument to z założenia kino nieobojętne – mówi Róża Michalec, selekcjonerka, która wybierała filmy dla widzów festiwalu. ? Zagramy dwadzieścia jeden pełnometrażowych filmów. Wszystkie to starannie wyselekcjonowane, często nagradzane obrazy z całego świata - zaznacza dodając, że pokazy festiwalowe grane będą oprócz kina Kinoteka, także w Staromiejskim Domu Kultury oraz w Kinie Amondo.

Festiwal #HumanDOC to szansa na zupełnie niecodzienne przeżycia. Widzowie będą mogli spojrzeć w oczy Nadii Murad, młodej kobiety, która przeżyła ludobójstwo jazydów w północnym Iraku, a także ośmiomiesięczną niewolę w ISIS. Cały świat wstrzymał oddech, gdy Nadia opowiadała o swoim losie na posiedzeniu ONZ, i cały świat wiwatował, gdy za swą działalność na rzecz kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Ale czy to wystarczy? Czy Nadia ma szansę wrócić do normalnego życia? Czy starczy jej sił na kolejną walkę? To pytania płynące z filmu Dźwigając brzemię (reż. A.Bombach).

Do tego filmu nawiązywać będzie ekspercki panel dyskusyjny pod hasłem „Udźwignąć brzemię. Prawa kobiet we współczesnym świecie – paradoksy i wyzwania". Pytania stawiać będzie moderator dyskusji dr Dorota Heidrich z Uniwersytetu Warszawskiego. Odpowiedzi szukać będą: dr hab. Patrycja Grzebyk, dr Aleksandra Jarczewska ? reprezentujące Uniwersytet Warszawski oraz adw. Agata Helena Skóra, doktorantka Polskiej Akademii Nauk.

Od sawanny po Pacyfik

Podczas festiwalu widzowie zostaną przeniesieni w najodleglejsze zakątki świata. Będą mogli razem z ludem Kiribati przeżywać jego dramaty uświadamiając sobie, czym w rzeczywistości są te na co dzień dość abstrakcyjne „zmiany klimatyczne". Przekonają się, jak podnoszący się poziom wód dzień po dniu zabiera ląd, a wraz z nim domy i cały dobytek bohaterów dokumentu Arka prezydenta Anote (reż. M. Rytz).

Lub siedząc wygodnie w kinowych fotelach, będą mogli również przemierzać kenijską sawannę razem Jonem Kasbe, reżyserem dokumentu Kiedy owca staje się lwem . Kwestia spadającej populacja słoni w Afryce przyciąga uwagę całego świata, dlatego dokumentalista przez trzy lata podążał zarówno za kłusownikami, jak i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej. Dlaczego wystawiają się na oburzenie świata, ryzykują aresztowaniem, a często nawet życiem? Czy pragną opływać w dostatki czy po prostu chcą zapewnić byt swoim rodzinom?

Widzowie będą mogli także podążyć tropem dokumentalisty Andrew Feinsteina, śledzącego globalny przemysł zbrojeniowy w dokumentach Niebieskie orchidee (Blue Orchids) i Sprzedawcy śmierci (Shadow World), tworzonych na podstawie jego książek i we współpracy z autorem przez reż. Johna Grimonpreza. Poznamy dzięki nim bolesne odpowiedzi na pytanie: kto i dlaczego zarabia na cudzej śmierci?

Andrew Feinstein będzie gościem specjalnym IX MFFD #HumanDoc. Po projekcji filmu ? w typowo festiwalowej formie Questions and Answers ? widzowie będą mogli porozmawiać z nim o jego pracy. Spotkanie poprowadzi Marusz Zawadzki, redaktor naczelny portalu Holistic News.

Dokument to także podważanie utartych prawd. Jak na przykład przekonanie o doskonałości tzw. zielonej energii. Czy wiecie, że na Bałkanach planuje się lub buduje ponad trzy tysiące tam? Powstają one masowo, często bez zgody lokalnej społeczności, która przecież powinna móc o tym współdecydować. Jednak większość z planowanych projektów wygeneruje niewielką energię (mniej niż 10 megawatów), chociaż tamy są bardzo drogie w budowie i utrzymaniu. Opowiada o tym dokument Niebieskie serce (reż. B. Caillouette).

Pytań będzie znacznie więcej. Na przykład o tym, co się stało z czeską solidarnością, będzie mówił Saša Dlouhý, reżyser dokumentu Zapomniani przez Boga, w którym konfrontuje on historie sześciu uchodźców: ich próbę odnalezienia się w nowej rzeczywistości ? czasem desperackie akty dopasowania się do nowych realiów ? z nienawiścią wobec imigrantów, podkręcaną przez mainstream. Podczas spotkania reżysera wspierać będzie współtwórca filmu Bradley McGregor.

#HumanDOC to festiwal międzynarodowy. Nie może jednak zabraknąć na nim polskich dokumentów. Tym bardziej, że jest co pokazać. Widzów z pewnością zainteresuje film Janka, portret Janiny Ochojskiej ? założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, astronoma w osobistych momentach. Po projekcji widzowie będą mogli się spotkać z Ochojską, a także z Adelą Kaczmarek, reżyserką dokumentu.

Szczegółowy program pokazów filmów i spotkań z zaproszonymi gośćmi znajduje się na stronie festival.humandoc.pl.

- "Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia.

Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024