„Wydane przez kierownictwo FINA oświadczenie o zawieszeniu wydarzenia z przyczyn formalnych było olbrzymim zaskoczeniem zarówno dla nas, jak i koordynatorek wydarzenia w zespole Ninateki. Do dzisiaj nie otrzymałyśmy ze strony naszego partnera żadnego oficjalnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz szczegółów dot. „przyczyn formalnych”, które doprowadziły do zdjęcia wydarzenia z platformy” – napisały w oświadczeniu przedstawicielki Festiwalu HER Docs.

Skądinąd wiadomo, że decyzja była związana z emitowaniem dwóch dokumentów: „The Vibrant Village” w reż. Weroniki Jurkiewicz oraz „Nie masz dystansu” w reż. Kariny Paciorkowskiej. Autorka tego drugiego wykorzystała fragmenty obraźliwych wypowiedzi pod adresem kobiet przez osoby powszechnie znane w związku z pełnieniem przez nie funkcji publicznych i zawodowych. 

Autorki oświadczenia podkreśliły, że „program wydarzenia był niejednokrotnie konsultowany z zespołem Ninateki oraz został przez portal zaakceptowany już na wczesnym etapie pracy nad cyklem”. W związku z tą sytuacją z funkcji szefa FINA odwołany został Dariusz Wieromiejczyk, a na jego miejsce powołany Robert Kaczmarek. Festiwal został przerwany, ale przy wsparciu festiwalu Pięć Smaków „Herstorie na Dzień Kobiet” można oglądać gościnnie na platformie VOD Pięciu Smaków. Są dostępne dziś od 18. do północy 12 marca.