Zachęcają do refleksyjnego oglądania i szukania w kinie analogii z prawdziwym życiem. Każdy seans to okazja do konfrontacji ze stereotypami i dowiedzenia się więcej o sobie.
Motywem przewodnim wrześniowych spotkań będzie przyjaźń i relacje rodzinne. Jako punkt wyjścia do poniedziałkowego spotkania posłuży świetna australijska animacja „Mary i Max” według scenariusza i w reżyserii Adama Elliota. Obraz otwierał ubiegłoroczny festiwal w Sundance, a jego bohaterami jest para przyjaciół Max Jerry Horovitz i Mary Daisy Dinkle.
On mieszka w Nowym Jorku ma 44 lata, nadwagę i zespół Aspergera, będący rodzajem autyzmu. Ona jest pochodzącą z Melbourne ośmiolatką, która szuka przyjaciela. Dzielą ich tysiące kilometrów i różnica wieku, a łączy listowna przyjaźń, słabość do słodyczy i trudna do zniesienia samotność. Animowanym postaciom głosów użyczyli Philip Seymour Hoffman oraz Toni Collette. Na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Berlinie film zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia.
Po seansie o przyjaźni rozmawiać będą psycholożka Paula Sawicka i dziennikarz Michał Margański.
[i]Kinoterapia: Spotkania między kadrami, Kino.Lab, ul. Jazdów 2, bilety: 10 zł, rezerwacje: tel. 22 628 12 71 wew. 135, sobota (4.09), godz. 15[/i]