Zmarł znany z "Wejścia smoka" John Saxon

Zmarł John Saxon, aktor znany ze swoich ról w "Wejściu smoka" i "Koszmarze z ulicy Wiązów". Miał 83 lata. Jego śmierć potwierdziła żona. W oświadczeniu przesłanym do amerykańskiej prasy podała, że przyczyną zgonu były komplikacje po zapaleniu płuc - informuje Onet.

Aktualizacja: 26.07.2020 15:47 Publikacja: 26.07.2020 15:36

Saxon w "Wejściu smoka"

Saxon w "Wejściu smoka"

Foto: Kadr z filmu

John Saxon, znany przede wszystkim z ról w westernach i horrorach, zmarł w sobotę. Jego kariera trwała ponad 60 lat, a na swoim koncie zgromadził ponad 200 tytułów. Zagrał u boku Bruce'a Lee w "Wejściu smoka" oraz w filmie Wesa Cravena "Koszmar z ulicy Wiązów" w 1984 r. Był także judoką i trenował karate.

Saxon urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku w 1935 r. jako Carmine Orrico. Po ukończeniu szkoły średniej szkolił swój talent u słynnej Stelli Adler. W wieku 16 lat przybył do Hollywood i wtedy zmienił nazwisko na John Saxon. Jego debiut to młodzieżowy film "Na swobodzie" (1955) - wcześniej epizodycznie pojawił się m.in. w "Narodzinach gwiazdy" (1954). W 1956 r. zagrał gracza baseballowego w "Momencie nieuwagi". Ta rola przyniosła mu sławę i uznanie. Zdobył Złoty Glob w 1958 r. w nieistniejącej już kategorii najlepsza wschodząca gwiazda – aktor.

Przez kolejne kilka lat występował głównie w filmach przeznaczonych dla młodego widza, jak np. "Mr. Hobbs na urlopie" z 1962 r. W tym też roku zagrał swoją pierwszą rolę dramatyczną w "Wojennym polowaniu" u boku Roberta Redforda.

W 1960 r. współpracował z reżyserem Johnem Hustonem przy realizacji filmu "Nie do przebaczenia". Był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1966 r. za rolę w filmie "Appaloosa" u boku Marlona Brando. Wśród jego największych ról można wspomnieć te w "Wejściu smoka" i "Koszmarze z ulicy Wiązów". Grał zabójców, nastoletnich łobuzów, łamaczy serc i gliniarzy. Pod koniec lat 60., zaczął grywać w filmach klasy B - horrorach i spaghetti westernach. Pojawiał się także w serialach, m.in. w "Kung-fu", "Dynastia", "Doktor Kildare" i "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" - przypomina Onet.

Był trzykrotnie żonaty - z Mary Ann Murphy (1967 - 1979), Elizabeth Saxon (1987 - 1992), a od 2008 r. z Glorią Martel.

Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy
Film
W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
„Megalopolis” - największa filmowa sensacja tego roku w Cannes