Autor filmu, Eric Le Seney, proponuje poznanie kulisów powstawania najdroższych klejnotów świata. Łączy je paryski adres – plac Vendome. To tu przyjeżdżają z całego świata zasobni w gotówkę amatorzy niebanalnej biżuterii. Wprawdzie o pieniądzach w tym filmie się nie mówi, pada jednak stwierdzenie, że komplet zjawiskowej biżuterii może kosztować nawet kilka milionów euro. W tej sytuacji filmowa podróż jest jak najbardziej trafionym pomysłem. Trzech najważniejszych paryskich jubilerów otwiera drzwi do pracowni, aby wyjawić widzom sekrety swojej pracy.
Mellerio to włoska firma założona w 1613 roku, prowadzona od czternastu pokoleń – najstarsza w tej branży na świecie. I to ona jako pierwsza otworzyła własny sklep na placu Vendome. Teraz Francois Mellerio, złotnik, opowiada w filmie o tajnikach pozyskiwania diamentów na światowych giełdach, sposobach przygotowania kamieni do projektu – za każdym razem najpierw powstaje woskowy model. Przeciętnie praca nad jednym pierścionkiem trwa około 18 godzin.
Firma chętnie odwołuje się do tradycji i sięga po stare motywy – zwłaszcza owadzie. Chlubi się też stworzeniem owalnego kształtu zegarka. Pracowała i pracuje dla koronowanych głów całej Europy. Kiedyś rozróżniała klientów – jednym oferując vip-owskie warunki nabywania klejnotów, innych traktując w mniej wyrafinowany sposób . Istniały nawet dwa odrębne, choć znajdujące się obok sklepy tej firmy. Dziś to już przeszłość, bo trudno odróżnić ,kto jest kim i czy pospolicie odziany człowiek nie jest tym, który zostawi krocie w firmowym butiku.... Oprowadzani po wnętrzach siedziby firmy widzowie, zobaczą też salon, w którym Fryderyk Chopin komponował ostatnie mazurki.
Konkurencyjną tradycją i wyrobami szczyci się dom jubilerski Chaumet istniejący od 1780 roku i pracujący niegdyś dla samego Napoleona. Tak jak dawniej, tak i dziś, jego właściciele pomagają kobietom przemieniać się w księżniczki za sprawą kunsztownych diademów, z których słynie firma. W archiwum firmy znajduje się dokumentacja ponad 2400 projektów tych cacek.