Triumfalny pochód „Diuny: części drugiej” przez świat

Wyniki otwarcia „Diuny: części drugiej”: 81,5 mln z rynku amerykańskiego, 175,5 mln ze świata. Polska na dziewiątym miejscu

Aktualizacja: 05.03.2024 10:58 Publikacja: 04.03.2024 15:23

Triumfalny pochód „Diuny: części drugiej” przez świat

Foto: YouTube

W ubiegłym roku to Barbenheimer (czyli „Barbie” i „Oppenheimer”) ratował frekwencję w kinach, pozwalając im odetchnąć po pandemii i na dodatek w czasie strajku aktorów, gdy większość premier hollywoodzkich była przenoszona na następny rok. 

„Diuna: część druga”. Ile dotychczas zarobił film Denisa Villeneuve’a?

Dziś rekordy bije jeden z tych przeniesionych tytułów. Druga część „Diuny” odnotowuje rekordowe otwarcie. Już jej pokazy przedpremierowe zapowiadały hit, przynosząc blisko 12 mln dolarów (dla porównania pierwsza „Diuna” zarobiła w tym czasie niespełna 6 mln). 

Czytaj więcej

Diuna 2: Arcydzieło na pustyni

Potem, w czasie weekendu otwarcia padły kolejne rekordy. Film Denisa Villeneuve’a przyniósł z kin na całym świecie 175,5 mln dolarów wpływów. Na samym rynku amerykańskim (obejmującym USA i Kanadę) zarobił 81,5 mln.

„Diuna: część druga”: Ile osób obejrzało film w Polsce w weekend otwarcia

„Diuna: część druga” odniosła też wielki sukces w Polsce, gdzie w weekend otwarcia obejrzało ją 446 tys. widzów (prawie dwa razy więcej niż w przypadku pierwszej części). To największe otwarcie w tym roku, które przekłada się na 2,7 m dolarów wpływów. Z takim wynikiem Polska znalazła się na 9 miejscu na świecie. A obecność stosunkowo niewielkiego, polskiego rynku w pierwszej dziesiątce na świecie to fenomen.

Czytaj więcej

„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy

Analitycy rynku zwracają uwagę, że ogromny sukces filmu, który z pewnością będzie miał swój dalszy ciąg w następnych dniach i tygodniach, bierze się również stąd, że „Diuna” w streamingu niewątpliwie zgubi część swojego rozmachu. Wymaga ona ekranu kinowego i to najlepiej dużego. Nie jest rzeczą przypadku, że na rynku amerykańskim sieci takie jak IMAX, Dolby Cinema, PLF 70 mm przyniosły 48 proc. wpływów weekendu (sam IMAX – 28 proc.).

Niebagatelną rolę w popularyzacji filmu odegrały clipy nagrane przez aktorów. Na samym TikToku miały one ponad 300 mln odsłon.

Czytaj więcej

Rekomendacje filmowe na weekend: Kino francuskie w świetnym wydaniu

A to przecież dopiero początek drogi drugiej „Diuny”, której budżet wynosił blisko 200 mln dolarów i zapewne już niedługo zacznie zwracać koszty i zarabiać pieniądze dla producentów. Co więcej, jeszcze nie było premiery filmu na najważniejszych rynkach azjatyckich – w Chinach i Japonii. Zapowiada się ogromny sukces. I… trzecia część „Diuny”, bo od wyników dwójki miała zależeć decyzja o kontynuacji serii przez Villeneuve’a. 

Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy