– Z polskim kinem zetknąłem się po raz pierwszy dzięki trylogii Andrzeja Wajdy. Obejrzałem „Kanał", „Popiół i diament" i „Pokolenie" – mówił Martin Scorsese w połowie roku 2015 dziennikarzowi brytyjskiego „Guardiana". – Szczególnie wielkie wrażenie zrobił na mnie „Popiół i diament", zrozumiałem, że w Polsce narodził się wielki mistrz. Jego dzieła pozwalały nam zajrzeć za żelazną kurtynę, zrozumieć, co się dzieje w tej części Europy.

Martin Scorsese dodał też, że pokochał „Matkę Joannę od Aniołów" i „Faraona" Jerzego Kawalerowicza, „Sanatorium pod Klepsydrą" i „Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, zafascynowały go obrazy Andrzeja Munka, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego.

Ten amerykański twórca naprawdę ceni nasze kino. W jego montażowni wisi plakat „Popiołu i diamentu". Gdy w 2011 roku Scorsese przyjechał do Polski na uroczystość nadania mu przez łódzką Filmówkę tytułu doctora honoris causa, przywiózł Andrzejowi Wajdzie zdjęcie z tej montażowni.

Scorsese kocha historię kina. Zrobił m.in. cykl dokumentów o kinie włoskim, a w 2014 roku przygotował autorski przegląd klasyki polskiego kina „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

Wybrał 24 tytuły wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Aleksandra Forda, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Tadeusza Konwickiego, Janusza Morgensterna, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego i Agnieszkę Holland.

Przegląd odbył się w nowojorskim Lincoln Center. Potem mogli go obejrzeć widzowie w ponad 30 kinach amerykańskich i kanadyjskich, a także w Wielkiej Brytanii, Australii i Chinach.

Teraz zestaw filmów wybranych przez Scorsesego wydaje na Blu-ray DI Factory we współpracy z PISF i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Wszystkie filmy zostały odrestaurowane i wydane z napisami angielskimi i francuskimi, bardzo starannie przygotowanymi. Możliwe, że w kolejnych częściach cyklu znajdą się również inne wersje językowe, bo zainteresowanie na świecie jest duże.

– Możemy tę serię dostarczać tam, gdzie filmy nie zostały sprzedane dystrybutorom – mówi Jędrzej Sabliński, współwłaściciel DI Factory, który nawiązał kontakt z Film Foundation Scorsesego. – Mamy zamówienia z Finlandii, Nowej Zelandii, Australii. Także z USA, gdzie pierwsza partia 100 zestawów rozeszła się w ciągu 16 godzin, kolejne 150 sztuk sprzedało się w 48 godzin. Prowadzimy rozmowy z Wielką Brytanią i Francją.

Pierwszy zestaw z ośmioma tytułami jest dostępny w Polsce – można go kupić poprzez stronę store/Mspresents.com albo złożyć zamówienie e-mai- lem w firmie DI Factory. Drugi ukaże się w maju, przed festiwalem w Cannes, trzeci będzie gotowy na festiwal w Gdyni.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Na razie zaś ruszają pokazy w Warszawie. Są organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Pierwszy pokaz – „Sanatorium pod Klepsydrą" Hasa – już dzisiaj. Kolejne tytuły co dwa tygodnie, zawsze w środy o godzinie 18 w siedzibie NInA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami, wstęp jest bezpłatny.