"Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leonarda Pietraszaka, wielkiego przyjaciela Bydgoszczy" - czytamy w oficjalnym serwisie internetowym miasta Bydgoszcz.

Informację o śmierci aktora potwierdził Związek Artystów Scen Polskich. "Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem" - wspomina zmarłego ZASP podkreślając, że odejście Pietraszaka to "ogromna strata dla kultury polskiej".

Leonard Pietraszak urodził się w 1936 r. w Bydgoszczy. Zadebiutował w teatrze w 1959 r., ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.

Czytaj więcej

Zmarła pierwsza aktorka, która wcieliła się w Wednesday Adams. Miała 64 lata

Występował na deskach Teatru Dramatycznego w Poznaniu, w latach 60. był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Występował także w teatrach warszawskich: w latach 1965-1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Leonard Pietraszak zyskał popularność jako aktor telewizyjny i filmowy. W pamięci widzów zapisał się jako Krzysztof Dowgird w serialu "Czarne chmury" oraz jako doktor Karol Stelmach w serialu "Czterdziestolatek". W serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" grał rolę przyjaciela głównego bohatera.

W historii polskiego kina Pietraszak zapisał się także jako Gustaw Kramer, przeciwnik Henryka Kwinto w serii filmów "Vabank" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Jak poinformował serwis miasta Bydgoszcz, Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.