Jerzy Skolimowski dostał nominację w kategorii najlepszej reżyserii, wśród nominowanych dokumentów znalazł się "Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, a w rywalizacji o nagrodę za najlepszy debiut jest wciąż Aleksandra Terpińska z jej "Innymi ludźmi”.

W tej samej konkurencji nominację ma również "Pamfir” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, koprodukcja ukraińsko-francusko-polsko-niemiecko-chilijska.

Nominacje w kategorii najlepszego filmu europejskiego przypadły "Alcarras” Carli Simon - obrazowi opowiadającemu o katalońskiej rodzinie, której życie zmienia się, gdy jej ziemię chce przejąć duży przedsiębiorca, „Close” Lucasa Dhonta – pięknej opowieści o dorastaniu i inności, „Corsage” Marie Kreutzer o Elżbiecie, żonie cesarza Franciszka Józefa, „Holy Spider” Ali Abbasiego o dziennikarce prowadzącej w Iranie śledztwo w sprawie seryjnych morderstw, a wreszcie „Trójkątowi smutku” Rubena Ostlunda - filmowi o wycieczce milionerów, którzy po katastrofie statku muszą odnaleźć się na bezludnej wyspie.

Konkurentami Jerzego Skolimowskiego w kategorii reżyserskiej są: Lucas Dhont, Marie Kreutzer, Ali Abbasi oraz Alice Diop („Saint Omer”).