Projekcję długometrażowego dramatu „Aquarius” poprzedził pokaz filmów krótkometrażowych, które zwyciężyły w ramach 12. Edycji Festiwalu FINC w Bala Formosa w stanie Rio Grande de Norte w Brazylii.

Przed projekcją publiczność miała okazję wysłuchać rozmowy z brazylijskimi filmowcami, którzy przyjechali do Krakowa. Przedstawili oni bardzo ciekawe, odbiegające od nurtu głównego kina światowego, krótkie nowelki filmowe, których wspólnym mianownikiem tematycznym było morze, plaża, tropikalna roślinność i wspaniali ludzie – stałe elementy krajobrazu nadbrzeżnych miejscowości stanu Rio Grande de Norte.

Czytaj więcej

Nanni Moretti: Pandemia zniszczyła kino

Clue programu stanowiła projekcja mało znanego szerszej publiczności w Polsce, wybitnego dramatu filmowego „Aquarius” z 2016 roku w reżyserii Klebera Mendonça Filho. Główną rolę zagrała w nim znana brazylijska aktorka Sônia Maria Campos Braga. Ta 72-letnia artystka zagrała w wielu wybitnych obrazach kina brazylijskiego, jak i w produkcjach hollywoodzkich. W filmie „Aquarius” Sonia Braga wcieliła się w postać 65-letniej wdowy Clary, która jest emerytowanym krytykiem muzycznym mieszkającym w wybudowanej w 1940 roku rezydencji Aquarius w mieście Reclife. Walka z firmą, która ma inne plany związane z przyszłością tego domu odciąga ją od problemów codzienności. Chociaż akcja filmu dzieje się w egzotycznym dla Europejczyków krajobrazie prowincji brazylijskiej, to ukazane wartości czysto ludzkie, emocje rodzinne, wspomnienia i tęsknoty są uniwersalne dla nas wszystkich. Oglądając ten film w pewnym momencie zatracamy poczucie odmienności kulturowej i odległości geograficznej, aby razem z bohaterką filmu przeżywać jej własne problemy i otaczających ją ludzi.

Jak uniwersalne przesłanie niesie to dzieło filmowe świadczy, że krakowski pokaz tego filmu został entuzjastycznie przyjęty przez polską publiczność.