Wenecka Mostra miała w ubiegłym roku duże szczęście. Odbyła się fizycznie, w obostrzeniach sanitarnych, w swoim stałym wrześniowym terminie, jeszcze przed drugą falą zachorowań na koronawirusa. Zwycięzca tej edycji „Nomadland” Chloe Zhao jest dziś najpoważniejszym kandydatem do zbliżających się Oscarów.

Dziś organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że uda im się przeprowadzić również następną edycję. Pracują normalnie. Właśnie ogłosili, że przewodniczącym jury konkursu głównego będzie Bong Joon-ho. Jego „Parasite” w 2019 roku zdobył canneńską Złotą Palmę i cztery Oscary, w tym dla najlepszego filmu roku. Południowokoreański reżyser znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi roku 2020, przygotowanej przez „Time”.

Bong Joon-ho nigdy wcześniej nie był uczestnikiem festiwalu weneckiego, ale dyrektor Alberto Barbera nazywa go „jednym z najbardziej oryginalnych głosów współczesnego światowego kina”.
— Jesteśmy mu wdzięczni, że zgodził się nas wesprzeć swoją pasją, swoim uważnym, dociekliwym i pozbawionym uprzedzeń spojrzeniem na sztukę filmową — mówi.

Festiwal wenecki ma się odbyć w dniach 1-11 września 2021.