Premierę na Millennium Docs Against Gravity Film Festival będzie miał w niedzielę film Łukasza Bluszcza „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, prezentowany w sekcji „Klimat na zmiany”. To pierwszy polski pełnometrażowy dokument na temat zmian klimatycznych. Jego powstanie zainspirował WWF, czyli Światowy Fundusz na Rzecz Natury starający się powstrzymać degradację środowiska naturalnego, promujący odnawialne źródła energii.
- To spojrzenie na problem ocieplenia klimatu z punktu widzenia najbardziej węglowego kraju Europy – mówi Łukasz Bluszcz, autor filmu. - Temat trudny, misyjny, a takie nie pojawiają się w głównych serwisach informacyjnych. Na własnej skórze odczuwamy kłopoty związane z ogromnym wzrostem poziomu smogu. Potrzebne są wspólne działania wielu państw, by odwrócić tę sytuację. A to już nie jest takie proste, bo w grę wchodzi jeszcze polityka.

Autorzy tego interesującego, dającego tak potrzebną wiedzę filmu, przypominają, że „prowadzimy” w smogowych tabelach – otwieramy europejskie rankingi. Siłą filmu jest oparcie go o polskie realia, przypomnienie, że węgiel, uważany do niedawna przez wszystkie rządzące ekipy za polskie złoto – staje się dziś źródłem problemów: nieuchronnie kurczące się zasoby surowca pozyskiwać trzeba z coraz głębszych pokładów, zaś odkrywkowe kopalnie zmieniają pejzaż i życie wielu ludzi zmuszonych do migracji. Sprawę rozwiązać mogłyby odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe, o których też jest w filmie. Jest też o konieczności odpowiedzialnego życia – ograniczeniu konsumpcji, świadomego korzystania z cywilizacyjnych dóbr.

Ocieplenie klimatu powodujące trudne do oszacowania skutki – jest faktem – od kilku lat każdy kolejny rok jest najcieplejszym w historii pomiarów „Każde pokolenie musi stawić czoło jakiemuś wyzwaniu” – przypominają autorzy filmu i alarmują. – „Wszystko od nas zależy – to ostatni dzwonek”.

Dokument wpisuje się w silnie dziś obecny w kinie dokumentalnym nurt interesujących i bardzo potrzebnych filmów o pogłębiającym się kryzysie ekologicznym. Niedawno można było zobaczyć m.in. spektakularny „Czy czeka nas koniec” z Leonardo di Caprio pokazany przez National Geographic.

– Nasz film ma żyć w Internecie, popularyzując problem – wyjaśnia Łukasz Bluszcz. - Odbędzie też tour po Polsce – zostanie pokazany w kilku miastach w drugiej połowie maja, a po projekcjach towarzyszyć mu będą debaty dotyczące zmian klimatu, w których wezmą udział eksperci. Wiadomo też, że na podobnego rodzaju prezentacjach film zostanie pokazany w Berlinie i Brukseli.

Podczas 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium rywalizować będzie 14 filmów. W ciągu 10 dni widzowie zobaczą 150 filmów. Nowością będą sekcje filmowe: Doc Dance i Chiński sen.

Po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się projekcje dokumentów w technologii VR pozwalające zanurzyć się dzięki specjalnym googlom w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości. Takich interaktywnych wrażeń dostarczy m.in. „Afripedia” prezentująca ulicznych tancerzy z Dakaru w Senegalu. „Początki życia” pozwolą doświadczyć ponownie swoich narodzin, a po obozie uchodźców Zaatari w Jordanii oprowadzi mieszkająca w nim 12-letnia Sidra. Dzięki projektowi „Notatki o ciemności” będzie można wcielić się w człowieka niewidomego, a „Pierwszy dzień w pracy” (reż. Maciej Piwowarczuk) ukaże świat autystyka.

Nowy film z Mariną Abramović, poszukującą u szamanów i znachorów w Brazylii recepty na swoje problemy, ma być hitem sekcji filmowej „Fetysze i kultura”, w której zaprezentowanych zostanie aż 16 filmów.

Będzie też „Cicciolina. Skandal to ja” Alessandro Melazziniego o pierwszej gwieździe porno wybranej do parlamentu demokratycznego państwa. Ilona Staller przyjedzie też do Warszawy na spotkanie z widzami.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Będą też mogli oni zobaczyć spotkanie francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością Iggym Popem w filmie „Przeżyć – metoda Houellebecqa”. Zaprezentowany zostanie ostatni film Michaela Glawoggera, ukończony przez jego montażystkę Monikę Willi - „Bez tytułu”. Ulrich Seidl przedstawi portret austriackich myśliwych w afrykańskim rezerwacie w „Safari”. W swoim najnowszym filmie zrealizowanym w technice poklatkowej animacji - „MappaMundi” Bady Minck pokaże historię Ziemi, którą znamy i tej, która dopiero nadejdzie, widzianej oczami przybyszek z obcej cywilizacji.

Zdobywca Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale - film „Wspominając demony” Raeda Endoni przypomni, że 750 tys. Palestyńczyków było przesłuchiwanych przez Izraelskie służby od 1967 roku.

Na spotkania z publicznością przyjadą m.in. Bernard-Henri Lévy, Siergiej Loznitsa, Bady Minck, Helena Třeštíková.

Po raz kolejny festiwal będzie odbywał w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy, po raz pierwszy – w Lublinie. Wyselekcjonowane filmy pokazane zostaną w kolejnych 20. miastach.

Szczegóły na stronie: www.docsag.pl.