Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów, które w tym roku mogą być brane pod uwagę w głosowaniu na nominacje oscarowe w kategorii najlepszego filmu roku. Znalazło się na niej 276 tytułów. Aż o 90 mniej niż w roku ubiegłym, ale też z powodu covidowych zmian, jakie w 2021 roku nastąpiły – teraz na liście znalazły się filmy, które premiery miały od 1 marca do 31 grudnia 2021 roku.

Przed miesiącem Akademia ogłosiła krótkie listy kandydatów, mogących ubiegać się o nominacje w kategoriach film międzynarodowy, film dokumentalny, oryginalna ścieżka dźwiękowa, oryginalna piosenka, charakteryzacja, efekty wizualne, dźwięk, krótkie filmy dokumentalne i animowane.

W tym roku polscy widzowie mają mało okazji do trzymania kciuków. Na liście 276 filmów, ale też na krótkiej liście filmów zagranicznych znalazła się osadzona w śnieżnych bezkresach i zrodzona z nordyckich mitów opowieść „Lamb” Valdimara Johannssona, współprodukowana przez polskich producentów i zmontowana przez Agnieszkę Glińską. Z kolei na krótkiej liście w kategorii krótkometrażowego filmu fabularnego jest „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, która powstała w Warszawskiej Szkole Filmowej.