Aktorka, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1954 roku, grając bufetową w filmie „Niedaleko Warszawy”, ale swoją pierwszą ważną rolę zagrała ponad dekadę później – w „Faraonie” Jerzego Kawalerowicza. Potem wystąpiła m.in. w „Balladzie o Januszku”, „Potopie”, „Rozmowach kontrolowanych”, „Rewizji osobistej”, „Przesłuchaniu”, „Awanturze o Basię”, „Hydrozagadka”. Występowała również w serialach - „Stawce większej niż życie”, „Lalce”, „Zmiennikach”

W ciągu swojej długiej kariery była związana z wieloma teatrami, m.in.warszawskimi Rozmaitościami, Narodowym i Powszechnym, z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, łódzkim Teatrem Nowym. Występowała w spektaklach reżyserowanych przez Kazimierza Dejmka, Adama Hanuszkiewicza czy Zygmunta Hubnera. Ostatnio współpracowała też z teatrem Polonia Krystyny Jandy, gdzie zagrała w spektaklach „Grube ryby” i „Pocztówki z Europy”.

Dubbingowała również profesor Minerwę McGonagall w serii filmów o Harry’m Potterze.

Wiesława Mazurkiewicz o cztery lata przeżyła swego męża, aktora Gustawa Lutkiewicza, z którym związana była blisko 70 lat.