Peter Mayhew zmarł w swoim domu w Teksasie. W chwili śmierci u jego boku byli jego najbliżsi. "Rodzina Petera Mayhew z głębokim żalem i ubolewaniem informuje o jego śmierci. Odszedł od nas wieczorem 30 kwietnia 2019 roku " - głosi oświadczenie opublikowane na koncie aktora na Twitterze.

Rodzina aktora przypomniała jego drogę zawodową oraz działalność charytatywną, której się poświęcił, pomagając rodzinom w trudnym położeniu, a ostatnio także dzieciom w Wenezueli.  Nie podano, co było przyczyną jego śmierci. Rodzina poinformowała natomiast, że przyjaciele i krewni uczczą jego pamięć 29 czerwca, a wielbiciele aktora - w grudniu w Los Angeles.

Peter Mayhew urodził się 19 maja 1944 w Londynie i tam dorastał. Gdy zaproponowano mu rolę w filmie „Gwiezdne wojny”, pracował jako sanitariusz. Po zakończeniu zdjęć powrócił do pracy w szpitalu, którą kontynuował aż do premiery „Powrotu Jedi”. George Lukas wybrał go do roli Wookie z powodu jego niespotykanego wzrostu - 221 centymetrów.

Peter Mayhew wcielił się w tę postać pięciokrotnie: w trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej części „Gwiezdnych Wojen”.   Zagrał także w serialach "Terror", "Dark Towers" i "Glee".