Ponad sto projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz spotkania, warsztaty i koncerty odbywać się będą w Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Multidyscyplinarnym Centrum Kulturalno-Artystycznym Zatoka Sztuki i w Operze Leśnej.
Prezentowane będą dzieła nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych — Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto. Premiery lub drugie filmy znalazły się w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych i konkursie światowych debiutów filmowych.
W tym roku o Statuetkę Parasolnika i Nagrodę prezydenta Miasta Sopotu dla najlepszego reżysera walczyć będą: kubańsko-wenezuelski „Basen", reż. Carlos Quintela, „Electrick Children", reż. Rebecca Thomas z USA, „Good luck and take care of each other", reż. Jens Sjögren, Szwecja, „Out in the Dark", reż. Michael Mayer, USA, Izrael, Palestyna oraz trzy polskie filmy: „Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, „Zdjęcie", Macieja Adamka i „Żywie Biełaruś! " Krzysztofa Łukaszewicza.
- Oprócz projekcji odbędą się liczne spotkania z aktorami, reżyserami, autorami zdjęć i innymi twórcami – mówi „Rz" Ania Kądziela-Grubman, dyrektor programowy festiwalu. — Te dyskusje tworzą szczególny klimat i odróżniają festiwal od normalnych pokazów. Polecam również koncerty do niemych filmów. W poniedziałek na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże do „Gorączki złota" Charliego Chaplina zagrają Sławomir Jaskułke i Pedro Gonzales, a w czwartek na Scenie Letniej Teatru BoTo do szwedzkiego filmu „Furman śmierci", specjalnie skomponowaną muzykę wykona Zespół Pieśni i Tańca.