„Film "Pokłosie" to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu. Film, który rozliczając się z bolesnymi wydarzeniami historycznymi, jednocześnie wskazuje na ich żywą obecność w naszej teraźniejszości" — uzasadniało swój werdykt jury.
Nagroda jest kolejnym prestiżowym wyróżnieniem dla filmu – w czerwcu twórcy odebrali Orły Jana Karskiego, „za odwagę mówienia NIE antysemityzmowi". Po raz pierwszy w historii Orłów Karskiego, których laureatami są m.in. Karol Modzelewski, Lech Wałęsa, Oriana Fallaci, Elie Wiesel, ale także "Tygodnik Powszechny" i Instytut Hoovera oraz waszyngtońskie Muzeum Holocaustu, nagroda przypadła twórcom filmu.
W polskich kinach „Pokłosie" obejrzało ponad 320 000 widzów.
Zwycięzcą festiwalu został debiutancki film Toma Shovala „Młodość", którego światowa prapremiera odbyła się podczas festiwalu w Berlinie, w sekcji Panorama. To historia dwóch braci, którzy chcąc pomóc finansowo swojej rodzinie porywają kolegę z klasy, żądając o jego rodziny okupu.
Wydarzeniami festiwalu były projekcje filmów Ziada Doueiriego i Mohsena Makhmalbafa. „The Attack" Doueiriego to oparta na powieści Yasminy Khadry (pseudonim algierskiego autora, byłego oficera, Mohammeda Moulessehoula) - historia lekarza, który ratuje ofiary terrorystycznego ataku, a wkrótce dowiaduje się, że zamachowcem-samobójcą była jego ukochana żona. „The Gardner" Makhmalbafa jest poetycką, łączącą elementy dokumentu i fikcji opowieścią o życiu ogrodnika opiekującego się kwiatami w Baha'i World Center w Hajfie.