Wietnam jako kierunek eksportu? Oto bariery i perspektywy

Decyzje polityczne o odważnym włączeniu się w globalny obieg handlowy sprawiają, że socjalistyczny Wietnam stanowi coraz atrakcyjniejsze miejsce dla inwestorów i eksporterów. Co może czekać polskich przedsiębiorców na tym rynku?

Publikacja: 25.03.2025 11:30

Polski eksport do Wietnamu stale rośnie

Polski eksport do Wietnamu stale rośnie

Foto: materiały prasowe

Wietnam wzmacnia swą pozycję na gospodarczej mapie świata dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu oraz rosnącej integracji z rynkami międzynarodowymi. Pomaga w tym członkostwo w regionalnych układach handlowych oraz umowy o wolnym handlu z dojrzałymi rynkami. Z tych pierwszych szczególnie istotne są: RCEP, strefa wolnego handlu dziewięciu państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Chin, Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowe oraz transpacyficzne partnerstwo CPTPP. Dla polskich firm najważniejsze znaczenie ma jednak wietnamska umowa o wolnym handlu z Unią Europejską (EVFTA). W chwili jej wejścia w życie w 2020 r. Wietnam zliberalizował ponad 65 proc. stawek na przywóz towarów z UE, a pozostałe zobowiązania są realizowane w okresie przejściowym trwającym do 10 lat, czyli do 2030 r.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Eksport
Polska firma wygrała przetarg i zbuduje promy dla Szkotów
Eksport
Jacek Tomczak: Expo to świat wolnego handlu
Eksport
KUKE weźmie na siebie 80 proc. ryzyka transportu towarów na Ukrainę
Eksport
Douglas Alexander: Wielka Brytania chce mocniej współpracować z Polską
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Eksport
Ożywienie w stosunkach polsko-islandzkich. Islandia dąży do UE