Aktualizacja: 21.05.2019 21:00 Publikacja: 21.05.2019 21:00
Foto: Adobe Stock
Możliwość zdalnego zarządzania firmą, przejrzysty system podatkowy oraz otwarcie rządu na inwestycje zachęcają do Estonii coraz więcej zagranicznych przedsiębiorców. Ponad 99 proc. państwowych usług oferowanych tam online, wsparcie dla nowoczesnych technologii, rozbudowana infrastruktura cyfrowa oraz mała skala biurokracji przyciągają do tego kraju m.in. startupy i firmy, które szukają możliwości rozszerzenia działalności na nowe rynki.
– Polska jest największym i najważniejszym partnerem handlowym Estonii spośród krajów Europy Środkowej oraz 7-8 spośród partnerów globalnych. Wierzymy, że w nadchodzących latach rozwiniemy potencjał drzemiący w naszej współpracy dwustronnej w zakresie handlu i inwestycji – stwierdza Viljar Lubi, wiceminister rozwoju gospodarczego Estonii. Będzie on przewodniczył estońskiej delegacji na majową konferencję biznesową „Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market", jaka odbędzie się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie w środę, 29 maja. Wydarzenie jest kierowane do polskich małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych ekspansją zarówno w Estonii jak i krajach skandynawskich.
Jest środa, 15 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o negocjacjach Polski w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, kontrowersjach wokół Cinkciarza, najnowocześniejszych chipach niedostępnych dla Polski oraz europejskich stoczniach zarabiających na rosyjskich tankowcach.
Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Obserwujemy trend globalizacji usług płatniczych, coraz więcej firm chce integrować lokalnych dostawców płatności z szeroko dostępnymi usługami. Ale cała rzecz w tym, by nie tylko obserwować, a umieć włączyć się do gry – opowiada Jarosław Stankowski, Head of Ecommerce& Retail w Autopay.
Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad siedmiu lat aktywnie wspiera mikroprzedsiębiorców w obszarze cyfryzacji i wdrażania płatności bezgotówkowych.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Jedna z największych firm w branży generatywnej sztucznej inteligencji niespodziewanie wyszła z propozycją akwizycji amerykańskiego oddziału TikToka. Czy spółka przebije potencjalną ofertę Elona Muska?
Sopra Steria Polska w 2026 r. zmieni swój katowicki adres. Firma z branży IT podpisała umowę najmu 4 tys. mkw. biur w budynku Grundmanna Office Park A.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas