Tegoroczna lista laureatów po raz kolejny potwierdza znaną prawdę, że w każdej branży można osiągnąć sukces, trzeba jednak prowadzić firmę w sposób ponadprzeciętny.

Analiza listy tegorocznych laureatów i nominowanych do „Dobrej Firmy” pozwala wskazać takie, których znakomite wyniki i osiągnięcia są najwyraźniej wpisane w ich strategię rozwoju. W przypadku tegorocznych zwycięzców ubiegłoroczny sukces powtórzyły: Fabryka Maszyn Famur GK Katowice, Klingspor sp. z o.o i PBG SA. Nominowana w 2006 r. spółka Koelner SA wróciła do grona laureatów (była nim już w 2005 r.). Z kolei ubiegłoroczna DF – Faurecia Wałbrzych sp. z o.o. ponownie dostała się do grona nominowanych. Ponownie znaleźli się w nim również DPD Polska sp. z o.o. (w 2006 r. jeszcze jako Masterlink Ekspress sp. z o.o.), GTC SA, Grupa Inwestycyjna Hossa SA i TVN SA GK.

Ta powtarzalność jest istotniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę kryteria wyboru nominowanych. Otóż do „50” mogą zostać wybrane tylko te firmy, które:

- przysłały do redakcji lub opublikowały niebudzące zastrzeżeń audytorów sprawozdania finansowe za rok 2005;

- wykazały zysk netto za dwa ostatnie lata obrachunkowe i nie miały ujemnych kapitałów własnych, nie są również monopolistami w swoich branżach.

W wyborze laureatów kapituła – wzorem lat ubiegłych – kierowała się wskaźnikami dynamiki sprzedaży w czterech ostatnich latach oraz wzrostem aktywów i kapitałów. Uwzględnione zostały także wskaźniki związane z efektywnością: rentowność sprzedaży w dwóch ostatnich latach oraz rentowność kapitałów i aktywów (ROA i ROE). Oceniana była także zdolność przedsiębiorstw do rozwoju, a jej miarą były wskaźniki inwestycji. W wyborze nominowanych firm stosowaliśmy oceny punktowe, w których najwięcej (50 proc. wszystkich możliwych punktów) firmy mogły zyskać za dynamikę rozwoju, 30 proc. za efektywność i 20 proc. za zdolność do rozwoju.

Z wybranych w ten sposób 50 nominowanych kapituła wskazała 20 najlepszych, którym przyznaliśmy nagrodę „Dobra Firma 2007”.

Apart sp. z o.o., Suchy Las

ATM SA GK, Warszawa

Broen SA, Dzierżoniów

Delphia Yachts Kot Sp. j., Olecko

Fabryka Maszyn Famur SA GK, Katowice

Klingspor sp. z o.o., Bielsko-Biała

Koelner SA GK, Wrocław

Mispol SA GK, Suwałki

Monnari Trade SA, Łódź

Pamapol SA GK, Rusiec

PBG SA GK, Przeźmierowo

PCC Rail Holding SA GK, Jaworzno

Polfarmex SA, Kutno

Polmlek Olsztyn sp. z o.o., Olsztyn

Teleskop sp. z o.o., Kostrzyn

TIM SA, Wrocław

Unia sp. z o.o. GK, Grudziądz

Zakłady Kablowe Bitner Celina Bitner, Kraków

ZPU Prawda sp. z o.o., Olecko

ZPUE SA, Włoszczowa