Stopień zakontraktowania, czyli podpisanych umów z beneficjentami, wynosi 101,9 proc., czyli nieco mniej niż średnia krajowa (102 proc.). Jeśli chodzi o płatności, to na Podkarpaciu do beneficjentów trafiło już 73 proc. dostępnych środków. Z tym wynikiem region plasuje się pośrodku krajowej stawki.
W nowej perspektywie finansowej na inwestycje realizowane w tym regionie przeznaczono 1,9 mld euro. Kwota ta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, programu „Kapitał ludzki” oraz programu „Rozwój Polski wschodniej”.
1,13 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego województwo będzie mogło przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci dróg, szczególne tych łączących miejscowości regionu z planowaną autostradą, budowę obwodnic, rozbudowę lotniska, modernizację infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. W programie przewidziano środki na projekty innowacyjne, szczególnie te przyczyniające się do rozwoju Doliny Lotniczej. Za unijne pieniądze będą mogły też powstać boiska sportowe, punkty informacji turystycznej i kąpieliska. Z unijnego wsparcia będą mogły korzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, uczelnie i organizacje pozarządowe.
W ramach regionalnego komponentu programu „Kapitał ludzki” Podkarpacie dysponować będzie kwotą 367,46 mln euro. Fundusze będzie można przeznaczyć na aktywizację bezrobotnych, walkę z wykluczeniem społecznym, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży szczególnie na obszarach wiejskich oraz promocję przedsiębiorczości.
Ważną rolę ma tu do odegrania samorząd województwa, który pośredniczy w rozdysponowaniu tych pieniędzy. 17 października 2007 r. województwo podkarpackie jako pierwsze w Polsce ogłosiło nabór wniosków do trzech konkursów pilotażowych w ramach komponentu regionalnego programu „Kapitał ludzki”. O dotacje można ubiegać się z poddziałania 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”, poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw oraz działania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.