Pomoc w nawodnieniu organizmu bez szkody dla środowiska

W codziennej diecie nie może zabraknąć wody, którą powinniśmy pić często i w małych ilościach, dlatego warto mieć ją zawsze przy sobie. Tutaj sprawdza się np. woda mineralna w butelkach PET.

Publikacja: 19.03.2020 21:00

Pomoc w nawodnieniu organizmu bez szkody dla środowiska

Foto: shutterstock

Materiał powstał przy współpracy z marką Nałęczowianka

Niektórym kojarzą się one z zanieczyszczeniem środowiska, podczas gdy to tak naprawdę cenny surowiec, który można w pełni przetworzyć i wykorzystać do produkcji kolejnych opakowań.

Woda pełni wiele ważnych ról w organizmie, m.in. bierze udział w procesie trawienia czy umożliwia pracę mózgu. Ważne jest nie tylko to, ile wody pijemy*, ale też to, w jaki sposób to robimy. Nasz organizm nie jest w stanie magazynować dużych ilości wody, dlatego należy stale uzupełniać jej poziom, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Jaką wodę pić? Dostępnych jest wiele opcji. Możemy wybierać pomiędzy wodą z kranu czy butelkowaną: stołową, leczniczą, źródlaną, mineralną. Naturalna woda mineralna to woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, o stabilnym składzie mineralnym. Taką wodą jest właśnie średniozmineralizowana Nałęczowianka.

– Minerały Nałęczowianki komponuje sama natura podczas niemal 20-letniej podziemnej podróży przez pokłady skał w głębi Nałęczowa. Jej skład mineralny wraz z niską zawartością sodu sprawia, że jest to woda, którą można pić codziennie. A to kluczowe, gdy wybiera się wodę do picia na co dzień, ponieważ jest nam niezbędna do normalnego funkcjonowania** – mówi Katarzyna Sternowska, brand manager marki.

Nałęczowianka wydobywana jest z głębokości ok. 40 metrów, ze źródła znajdującego się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego na terenie Wyżyny Lubelskiej. To tereny uznawane za słynne właśnie ze względu na wodę. Właściwości wód podziemnych Nałęczowa zostały zbadane w 1817 r., od tego czasu wody wykorzystywane są w obiektach uzdrowiskowych.

Woda to cenny i niezbędny do życia surowiec, dlatego dbanie o jej zasoby jest szczególnie ważne. Robi to też oczywiście rozlewnia Nałęczowianki. Potwierdzeniem jest fakt, że jako pierwszy zakład w Polsce została odznaczona międzynarodowym certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS). To pierwszy na świecie globalny standard promujący odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi i ich ochronę. Rozlewnia przeszła wymagający proces certyfikacyjny i została poddana wnikliwej kontroli, oceniającej, w jaki sposób dba o zasoby wodne w kluczowych obszarach.

– Uzyskanie certyfikatu AWS zobowiązuje nas do dalszego doskonalenia w tym zakresie. W nałęczowskim zakładzie na bieżąco wprowadzamy rozwiązania mające na celu zminimalizowanie naszego wpływu na środowisko m.in. poprzez zmniejszenie zużycia wody, wykorzystania energii elektrycznej, emisji dwutlenku węgla czy ilości powstałych odpadów – podkreśla Artur Młotek, dyrektor operacyjny firmy.

To niejedyne działania firmy w zakresie ochrony środowiska. W ubiegłym roku wprowadziła na polski rynek Nałęczowiankę w butelce 1l wykonanej w 50 proc. z plastiku PET z recyklingu (rPET).

– To pierwsza w Polsce woda dostępna w butelce o tak małej pojemności wyprodukowanej z wykorzystaniem rPET. Stworzenie bezpiecznego opakowania z udziałem tego tworzywa jest tym większym wyzwaniem, im mniejsza pojemność butelki. Oczywiście wszystkie wykorzystywane przez nas materiały spełniają wszelkie normy. Nałęczowianka 1l to jeden z najchętniej wybieranych przez konsumentów produktów w naszym portfolio, nieustannie zyskujący na popularności, dzięki czemu idea recyklingu może trafić do szerokiego grona odbiorców. Co ważne, wszystkie nasze butelki nadają się w pełni do recyklingu – dodaje Katarzyna Sternowska.

Celem firmy jest, by żadne z opakowań nie trafiało do środowiska lub na wysypiska. Dlatego podejmuje ona różne działania, by jak najwięcej butelek PET trafiało do ponownego przetworzenia, a materiał z recyklingu był ponownie wykorzystywany w nowych butelkach. Jednak do stworzenia tzw. gospodarki obiegu zamkniętego potrzebne jest wsparcie konsumentów.

– Aby recykling plastiku był możliwy, konieczna jest odpowiednia segregacja odpadów przez konsumentów. Jeśli wyrzucimy butelkę PET do właściwego kosza na tworzywa sztuczne, może ona trafić do przetworzenia i wrócić do nas jako nowy produkt. Każdy z nas może się więc przyczynić do zwiększenia poziomu recyklingu – wyjaśnia Artur Młotek.

Pamiętajmy więc – butelka PET to nie odpad, a cenny surowiec, któremu każdy z nas może dać szansę na „drugie życie" poprzez umieszczenie jej w odpowiednim (najczęściej żółtym) koszu. Nałęczowianka w swoich reklamach i na etykietach przekonuje: „Miej w sobie pragnienie", czyli spełniaj marzenia i pielęgnuj pasje – te małe i duże. A takim pragnieniem, które możemy wspólnie realizować, może być dbanie o nawodnienie i o naszą planetę równocześnie.

*Należy spożywać dziennie co najmniej 2 litry wody z różnych źródeł jako część zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

**Tę wodę i jej minerały możesz pić codziennie. Mineralna, średniozmineralizowana.

- Materiał powstał przy współpracy z marką Nałęczowianka

Materiał powstał przy współpracy z marką Nałęczowianka

Niektórym kojarzą się one z zanieczyszczeniem środowiska, podczas gdy to tak naprawdę cenny surowiec, który można w pełni przetworzyć i wykorzystać do produkcji kolejnych opakowań.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Nowe funkcje w aplikacji mobilnej mZUS
Ekonomia
Azoty złożyły pierwsze zawiadomienie do prokuratury
Ekonomia
Kredyt konsolidacyjny na 144 miesiące – czy warto?
Ekonomia
Nie straszmy dronami
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Putinomics według Tołstoja
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne