Spółki o niskiej kapitalizacji i małej płynności akcji nie będą trafiały na listę alertów. Warszawska giełda przedstawiła założenia do uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 września i na mocy której na liście ryzykownych firm ostatecznie znajdą się jedynie spółki będące w upadłości i tzw. spółki groszowe (których wartość akcji nie przekracza 50 gr, a kurs charakteryzuje się dużą zmiennością).
Odpowiednia uchwała zostanie przyjęta najpóźniej w poniedziałek. Proponowane zmiany pozytywnie odbierają emitenci, bo uwzględniają one większość ich wcześniejszych postulatów. – Cieszy nas kierunek zmian, ponieważ oddaje on nasze postulaty, natomiast wszystko zależy od tego, jakie będą ostatecznie zapisy uchwały, której jeszcze nie znamy – mówi Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
Giełda co prawda wycofuje się z zapisu, na mocy którego na listę ryzykownych trafiały spółki o niskiej kapitalizacji, ale chce stworzyć dla nich specjalny segment Minus 5. W skład tego segmentu wejdą firmy, których wartość giełdowa jest mniejsza niż 5 mln euro. – Spółki, które ze względu na niską kapitalizację znajdują się obecnie na liście alertów, zostaną przeniesione do segmentu Minus 5 automatycznie po podjęciu nowej uchwały przez GPW – mówi szef giełdy Ludwik Sobolewski.
Dodatkowo giełda stworzy dwie strefy dla spółek mających problemy z płynnością. Spółki, których dzienne obroty średnio nie będą przekraczały 50 tys. zł, a średnia liczba transakcji na akcjach nie będzie przekraczała dziesięciu, trafią do Strefy Niskiej Płynności. To będzie się automatycznie wiązało z usunięciem ich z notowań ciągłych i przeniesieniem do systemu podwójnego fixingu (wycena spółek dwa razy dziennie) oraz usunięciem ze wszystkich giełdowych indeksów.
Według prezesa GPW na dziś 40 spółek, czyli ponad 10 proc. notowanych firm, jest zagrożonych przeniesieniem do tej strefy, przed czym będzie się można wybronić. Warunkiem będzie podpisanie umowy z animatorem rynku, który będzie dbał o poprawę płynności akcji, wydzielenie działu relacji inwestorskich na stronie internetowej oraz aktywne informowanie inwestorów o wydarzeniach w spółce poprzez portal Gpwinfostrefa.pl. Spółki, których płynność jest niska, a które przeprowadzą te działania, nie zostaną wycofane z notowań ciągłych.