Stolica Polski awansowała. W podobnym badaniu przed rokiem była o jedną pozycję niżej – na 86. miejscu. Naszą metropolię wyprzedziły jednak inne stolice z naszego regionu. Praga zajęła 71. pozycję, Budapeszt – 74., a Wilno – 78. (największy awans – aż o sześć miejsc).
– Z roku na rok standard życia w miastach Europy Wschodniej poprawia się w stosunku do miast Europy Zachodniej – mówi Slagin Parakatil, senior researcher w Mercer.
W rankingu miejsc o najwyższym standardzie życia na świecie dominują miasta europejskie. Pozycję lidera z 2007 r. utrzymał Zurych. Życie w tym szwajcarskim mieście nie należy jednak do najtańszych. W innym badaniu Mercera zajmuje on dziewiątą pozycję wśród najdroższych miast świata.
Za Zurychem w rankingu standardu życia są ex aequo Wiedeń i Genewa, a potem kanadyjskie Vancouver i nowozelandzkie Auckland. Miastem o najniższym standardzie życia jest Badgad, który zajmuje 215. pozycję. Podobnie jak rok wcześniej.
Sondaż Mercera obejmuje 215 miast na całym świecie. Analitycy przydzielają im punkty, porównując z Nowym Jorkiem uznanym za miasto bazowe z indeksem 100. Zwycięski Zurych ma 108 punktów, podczas gdy Bagdad – 13,5. Ranking Mercera ma służyć rządom i firmom wysyłającym przedstawicieli w odległe regiony świata w zorientowaniu się, czego ich podwładni mogą się tam spodziewać.