Utratę lub kradzież dokumentów można zgłosić w jakimkolwiek oddziale banku, którego jest się klientem i złożyć wniosek o dokonanie zastrzeżenia w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
Do dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, które mogą być użyte przy weryfikacji danych osobowych w banku należą m.in. dowód osobisty, dowód osobisty tymczasowy, paszport, prawo jazdy, książeczka marynarska czy książeczka wojskowa.
Codziennie w bankach dokonuje się kilka milionów operacji polegających m.in. na wpłatach i wypłatach pieniędzy z kont bankowych, dokonywaniu przelewów, zakładaniu rachunków, zawieraniu umów o kredyt czy pożyczkę. Przy tak dużej ilości transakcji oszustom w wielu przypadkach udaje się uśpić czujność pracowników banku i wyłudzić duże sumy pieniędzy. Codziennie, w samych tylko bankach, notuje się kilkadziesiąt przypadków świadczących o próbach posłużenia się cudzym lub przerobionym dokumentem. Co więcej, pojawia się coraz więcej nowych sposobów na wykorzystanie skradzionych dokumentów tożsamości.
W obronie przed realizacją oszukańczych transakcji banki utworzyły elektroniczny system wymiany informacji o nazwie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Do akcji zainicjowanej przez banki włączyły się także m.in. poczta, policja i operatorzy telefonii komórkowej.
Informacja wskazująca, że dokument jest zastrzeżony w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a tym samym wyeliminowany z obrotu, pojawia się we wszystkich placówkach bankowych i u innych podmiotów uczestniczących w Systemie w czasie niemal rzeczywistym.