Równie ważny jest mądry wybór i efektywne korzystanie z produktów finansowych. Jeśli wybieramy konto w banku X, bo jest najbliżej domu, bo pracodawca ma tam rachunek albo dlatego że było po drodze, nie dziwmy się, jeśli oferta nie zawsze jest najlepiej dostosowana do naszych potrzeb. Pamiętajmy też, że koszt utrzymania konta przy regularnym korzystaniu z podstawowych funkcji może wynosić od zera nawet do kilkuset złotych rocznie. Tak więc racjonalna analiza dostępnych na rynku propozycji i odrzucenie naturalnej niechęci do zmian, może przynieść spore oszczędności.
To samo dotyczy kredytu, ubezpieczenia czy funduszu inwestycyjnego. Badania pokazują, że Polacy najczęściej wybierają dany produkt dlatego, że został zaproponowany w okienku banku, w którym mają konto. A to nie zawsze oznacza, że wybór jest najlepszy. Według szacunków błędne decyzje finansowe lub zaniechanie działań (takich jak np. zmiana usługi czy sposobu inwestowania) kosztują przeciętną rodzinę od kilkunastu nawet do kilkuset tysięcy złotych w ciągu kilkudziesięciu lat.
Jak więc efektywnie korzystać z produktów finansowych? Można samodzielnie przeanalizować ofertę kilku instytucji. Do tego potrzebne jest w miarę systematyczne śledzenie artykułów w prasie, różnego rodzaju zestawień i rankingów. Warto też zaglądać do portali internetowych o tematyce finansowej. Można przeglądać bądź nawet włączać się do dyskusji na forach internetowych, gdzie klienci różnych instytucji dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami.
Jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu, by samodzielnie zdobywać informacje, analizować je i porównywać oferty, może skorzystać z usług doradcy finansowego. Na podstawie swojej ciągle uzupełnianej wiedzy i doświadczenia pomoże on wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Czym kierować się przy wyborze doradcy? Przede wszystkim musi to być człowiek, któremu jesteśmy w stanie zaufać. Najlepiej, jeśli poleci go nam osoba, która już korzystała z jego usług i jest zadowolona.
[srodtytul]Jeśli nie chcesz mieć kłopotów w przyszłości[/srodtytul]
Zarządzanie finansami osobistymi obejmuje także gromadzenie pieniędzy z myślą o przyszłości, edukacji dzieci, emeryturze. Niestety, zdecydowana większość Polaków w ogóle tego nie robi.