[b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] [link=http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=168&news_id=5870&layout=3&page=text]opublikował mapę korzystania z szerokopasmowych łączy w Polsce[/link]. W połowie gmin ich dostępność jest zaledwie średnia. Najgorzej jest z najbardziej wydajnymi liniami.
W 50 proc. gmin w Polsce 30-50 proc. zlokalizowanych tam gospodarstw domowych dysponuje łączem internetowym – wynika z danych UKE. Urząd inwentaryzuje polską sieć telekomunikacyjną i stopniowo publikuje wyniki tego badania. Wedle przyjętych przez UKE kryteriów nasycenie Internetem w połowie gmin jest średnie (1256 gmin), niskie (714) lub bardzo niskie (27).
Najgorsza sytuacja jest w województwach Polski Wschodniej, Województwie Zachodniopomorskim i Kujawsko-Pomorskim. Największe skupisko gmin o bardzo niskim nasyceniu internetem położone jest na granicy województw Mazowieckiego i Lubelskiego. Rejony o wysokim (431 gmin) i bardzo wysokim (51) nasyceniu położone są w rejonie dużych aglomeracji, jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, czy Kraków. W tych rejonach na 100 gospodarstw domowych przypada od 50 do 70 linii internetowych.
Tylko w pięciu gminach liczba łączy internetowych powyżej 2 Mb/s jest wysoka (powyżej 50 proc.) To 0,2 proc. wszystkich gmin w Polsce.Do chlubnych wyjątków należą Gdańsk, Suwałki, Świnoujście, Kołbaskowo i Piła. W żadnej polskiej gminie UKE nie stwierdziło bardzo wysokiej popularności wydajnego internetu, czyli powyżej 70 linii na 100 mieszkań.