Taka jest łączna liczba użytkowników lokalnych sieci ethernetowych, jakich w ciągu ostatnich trzech lat skonsolidował giełdowy operator.
Do liczby tej należy dodać 9,5 tys. abonentów przejętych jesienią dwóch sieci z rejonu Krakowa: [b]Multiplay Polska[/b] i [b]Igloonet[/b] ([b]Netia[/b] nie informował do tej pory szerzej o tych transakcjach). Były to pierwsze od wiosny akwizycje, na rynku lokalnych ISP, jakich udało się dokonać Netii. Operator nie podaje wartości tych transakcji. Do tej pory płacił za gniazdko abonenckie średnio 800-1200 zł. To by znaczyło, że przejęcie dwóch wspomnianych sieci mogło go kosztować 7-11 mln zł. W przypadku Nenii taka kwota nie wchodzi w zakres obowiązkowej sprawozdawczości giełdowej.
- Pozostajemy zdecydowanym liderem konsolidacji w tym segmencie i zamierzamy pozyskiwać kolejne sieci, które będą spełniały określone kryteria technologiczne, rynkowe i finansowe – mówi [b]Andrzej Gradzi[/b], dyrektor zarządzający do spraw rynku ISP w Netii. - Występują z pewnością czynniki spowalniające tempo konsolidacji tego rynku takie, jak duże rozdrobnienie operatorów, próby wdrożenia na szerszą skalę usług IPTV przez większych graczy i lokalne konsorcja, czy też dopływ środków na nowe inwestycje, w tym ze środków unijnych. Wydaje się jednak, że proces konsolidacji jest nieunikniony i będzie postępował. Jednym z głównych czynników stymulujących może być co raz większa konkurencja na lokalnych rynkach ze strony już nie tylko agresywnych operatorów CATV, ale również pozostałych graczy na rynku dostępu do internetu, którzy coraz lepiej rozumieją potrzeby klientów i w co raz lepiej zaspokajają ich potrzeby. Nie tylko w zakresie jakości i pakietu usług, ale również obsługi klienta co zawsze było przewagą konkurencyjną małych ISP – dodaje Andrzej Gradzi.