W najbliższy piątek lub poniedziałek czterej operatorzy sieci komórkowych mogą złożyć do [b]Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b] na podstawie artykułu 43a znowelizowanego Prawa telekomunikacyjnego wnioski o „doprecyzowanie, uszczegółowienie warunków wykonywania obowiązków, czy też zaproponować realizację innych zobowiązań, które mogą przyczynić się do skutecznej realizacji nałożonych wcześniej obowiązków, rozwoju konkurencji, czy rozwoju i wykorzystania nowoczesnej infrastruktury”. Ten przepis umożliwi im zawarcie porozumienia inwestycyjnego z regulatorem. Nie wydaje się, aby ktoś miał wyłamać.
- Teoretycznie to jest możliwe, bo nikt nie może nas do niczego zmusić. Ale nie sądzę, aby którykolwiek z operatorów zaryzykował, że zostanie potraktowany inaczej, niż jego wielcy konkurenci. Na przykład – czysto teoretyzując – że zostanie nałożony na niego inny harmonogram obniżki MTR, niż na pozostałych. Ponieważ większość przystała, to nawet najbardziej oporny nie miał wielkiego wyboru – mówi przedstawiciel jednego z sieci wielkiej trójki.
- [b]PTK Centertel[/b] jest pełna uznania wobec tej inicjatywy. Dotychczasowy przebieg rozmów, zaangażowanie zarówno po stronie urzędu, jak i operatorów, pozwalają mieć nadzieję na pozytywne zakończenie prac. Jest szansa na osiągnięcie satysfakcjonującego wszystkich uczestników rozmów kompromisu i porozumienia – komentuje, w bardzo polityczny sposób, [b]Wojciech Jabczyński[/b], rzecznik grupy [b]Telekomunikacji Polskiej[/b]. Nie kryje przy tym, że część detali budzi jeszcze wątpliwości. – Między innymi forma prawna porozumienia, pewność poczynionych ustaleń, odpowiedzialność zarówno operatorów, jak i regulatora za właściwy proces realizacji uzgodnień – dodaje rzecznik grupy TP. Można jeszcze do tego dodać dylemat, [link=http://www.rp.pl/artykul/554325,578789.html]czy te decyzje podlegają procesowi notyfikacji przez Komisję Europejską[/link].
Tak, czy inaczej do porozumienia skłania się również najbardziej sceptyczny przez cały czas negocjacji [b]Polkomtel[/b]. - Operatorzy mogą zyskać wyłącznie przy zniesieniu asymetrii w stawkach MTR. Jesteśmy jednak zainteresowani tą propozycją – mówią krótko jego przedstawiciele.
UKE zaproponował trzem dużym operatorom redukcję stawek MTR w trzech krokach do kwoty 12,23 groszy za minutę netto w lipcu przyszłego roku. Pierwsza redukcja obecnej stawki 16,77 grosza ma nastąpić w lipcu tego roku.