Z ogromną ciekawością czekałem na reakcję konkurencyjnych firm [link=http://www.rp.pl/artykul/599125_Magia-sieci-czwartej-generacji.html]na komunikat Playa o „uruchomieniu usług czwartej generacji”[/link]. Na reakcję – i to tylko półoficjalną – zdecydowała się wyłącznie grupa TP za pośrednictwem korporacyjnego blogu, ale na telekomunikacyjnych forach się zagotowało. Tyleż z powodu zniesmaczonych tromtadaracją Playa użytkowników, ile z powodu obsługujących konkurencję pracowników firm PR.
Jak słusznie zauważył jeden z moich rozmówców najbardziej poszkodowany jest Cyfrowy Polsat, który finansuje budowę sieci LTE przez „zaprzyjaźnione” firmy, jako pierwszy uruchomi te usługi i już rozpoczął kokietowanie klientów marką 4G. A tu Play wycina mu brzydki numer, modernizuje sieć UMTS, dostawia kilkaset nowych nadajników i też podpina się pod symbol innowacyjnych telekomów – dumne 4G.
Ja stoję z boku, nie buduję ani sieci, ani strategii komunikacyjnych. Nie oburzam się, ani nie usprawiedliwiam. Cała sprawa raczej mnie bawi. Bawi, że można zaokrąglać „w górę” do miana 4G sieć 3,9G (LTE), ale nie można już sieci 3,5G (HSPA+). Skoro przyjęliśmy powszechnie jedno nadużycie, to chyba możemy przystać na następne? Rozkręcanie dyskusji, kto kłamie klientom, a kto nie wydaje mi się niebezpieczne. Każdy ma coś na sumieniu. A Play zrobił po playowemu i wsadził kij w mrowisko. Jest mały więc musi grać ostro, żeby z tej gry nie wypaść. Na dłuższą metę klienci i tak się przekonają, w których sieciach jakość usług jest lepsza, a transfery szybsze, nawet jeżeli nie tak wysokie, jak obiecują operatorzy. Fakt, że Play spauperyzował pojęcie 4G, zaczął eksploatować wcześniej niż inni. Trudno. Na przyszłość konkurenci będą musieli wymyślić coś innego. Na przykład: Prawdziwe 4G. Strach pomyśleć, jak trzeba będzie nazywać usługi w sieciach LTE Advanced...
I jeden prztyczek pod adresem Playa: wcale nie tacy kreatywni, nie wynaleźliście panie i panowie niczego nowego :-) Identyczna dyskusja przetoczyła się już przez Stany Zjednoczone, kiedy sieć 4G w technice HSPA+ uruchomiło AT&T. I tam dyskusja powoli już opada. U nas też opadnie.