Pożyczka gotówkowa to produkt dostępny dla każdego, kto tylko posiada zdolność kredytową: także dla tych osób, które nie korzystają ani nigdy nie korzystały z usług danego banku. Jednak z informacji, jakich udzieliło nam kilka dużych instytucji finansowych, wynika, że po takie pożyczki sięgają przede wszystkim osoby znane bankowi. Udział nowych, zewnętrznych klientów zwiększa się tylko przejściowo, gdy bank intensywnie reklamuje produkt lub gdy podczas promocji oferuje go na szczególnie atrakcyjnych warunkach. Jednak poza okresami promocji zainteresowanie zewnętrznych klientów jest już zdecydowanie mniejsze.
– Klienci z reguły oczekują atrakcyjnej oferty kredytowej przede wszystkim od banku, w którym posiadają swoje główne konto. Silnymi argumentami są przyzwyczajenie i znajomość procedur. Z naszych doświadczeń wynika, że tylko niewielki procent pierwsze kroki kieruje do innych banków. Zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot często zwycięża wygoda. Natomiast skłonność do skorzystania z alternatywnych ofert wzrasta wraz z kwotą kredytu – mówi Jacek Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Kredytów Gotówkowych i Innowacji Produktowych MultiBanku i mBanku.
Krótsze oczekiwanie i mniej dokumentów
Procedury kredytowe w banku, który prowadzi konto osobiste klienta, są nie tylko znane, ale też obiektywnie prostsze. To efekt rekomendacji T, która nakłada na banki obowiązek zweryfikowania wysokości i źródła dochodów klientów ubiegających się o produkt kredytowy. Osoba, która wcześniej nie korzystała z usług banku, w myśl tych zaleceń powinna dostarczyć dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów. W przypadku klientów, którzy regularnie otrzymują wynagrodzenie na rachunek w banku, w którym ubiegają się o pożyczkę, taka weryfikacja trwa znacznie krócej.
4 tys. zł
to średnia wartość szybkiej pożyczki gotówkowej w bankach