Światowi Giganci (Bank Pocztowy) - wady i zalety

Mało doświadczonemu inwestorowi chcącemu zainwestować w spółki notowane na zagranicznych parkietach, ciężko jest to zrobić na własną rękę. Konta maklerskie dające dostęp do zagranicznych giełd nie są wszak standardowym elementem oferty polskich instytucji finansowych. Dlatego wydaje się, że produkty strukturyzowane, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom bardziej wymagających inwestorów, są idealnym rozwiązaniem. Jeden z nich znalazł się w ofercie Banku Pocztowego

Publikacja: 24.07.2012 10:27

Światowi Giganci (Bank Pocztowy) - wady i zalety

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak

Produkt ocenia Michał Szeliski, analityk Structus.pl:

Światowi Giganci są dwuletnią strukturą z pełną ochroną zainwestowanego kapitału, gwarantującą minimalny zysk w wysokości 4 proc. za cały okres inwestycji.

Premia uzależniona została od notowań 20 globalnych spółek (m.in. Adidas, Apple i Samsung), zdywersyfikowanych branżowo i geograficznie.

Oprocentowanie produktu będzie się powiększać każdego dnia, w którym wszystkie spółki będą znajdować się powyżej 80 proc. wartości początkowych. Wówczas za każdy dzień inwestorzy będą zarabiać odpowiednią część kuponu równego 10 proc. Jeśli danego dnia wszystkie spółki będą powyżej wartości początkowych, do obliczeń uwzględniony będzie kupon w wysokości 20 proc. a jeśli każda ze spółek znajdzie się powyżej 110 proc. wartości początkowej, do obliczeń uwzględniany będzie kupon w wysokości 30 procent. Oznacza to, że maksymalnie będzie można w Banku Pocztowym zarobić 30 proc. przez dwa lata (15 proc. rocznie).

Produkt został zaoferowany w formie polisy na życie i dożycie we współpracy z Open Life TU Życie S.A., co oznacza, że od ewentualnego zysku nie trzeba będzie odprowadzić podatku od zysków kapitałowych. Bank nie pobiera od klientów opłaty wstępnej.

Zaproponowany sposób obliczenia zysku jest interesujący, a na zdecydowany plus zasługuje fakt przejrzystego wyjaśnienia zasad działania struktury na stronie internetowej banku, wraz z podaniem linków do notowań spółek w serwisie Bloomberg.

Z drugiej strony, deklarowany maksymalny zysk w wysokości 30 proc. jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Wymagałoby to, aby już następnego dnia po rozpoczęciu inwestycji wszystkie spółki wzrosły o minimum 10 proc. i już nie spadły poniżej tego poziomu, co wydaje się zupełnie nieprawdopodobne, choć oczywiście wykluczyć tego nie można, zgodnie ze znanym powiedzeniem, że na giełdzie nie ma nic pewnego. Jednocześnie pamiętajmy, że 20 spółek to dość dużo i silne spadki jednej z nich mogą zniweczyć dobre zachowanie się pozostałych.

Produkt Światowi Gigancie dostępny jest w Banku Pocztowym do 31 lipca br. Aby w niego zainwestować, trzeba wyłożyć minimum 3 tys. złotych.

Produkt ocenia Michał Szeliski, analityk Structus.pl:

Światowi Giganci są dwuletnią strukturą z pełną ochroną zainwestowanego kapitału, gwarantującą minimalny zysk w wysokości 4 proc. za cały okres inwestycji.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego