Mimo że w ostatnich latach mieliśmy szereg prywatyzacji, to globalny układ sił w regionie pod względem struktury właścicielskiej praktycznie nie uległ zmianie. Nadal wśród największych firm dominuje kapitał zagraniczny. Z naszych danych wynika, że kontroluje on ponad 60 proc. najcenniejszych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Największy odsetek firm z decydującym głosem inwestora zagranicznego znajduje się na Węgrzech, Łotwie, Słowacji i w Rumunii. Z kolei w takich krajach jak Słowenia i Ukraina zagranicznych inwestorów jest relatywnie najmniej.
Motoryzacja w czołówce
Największą firmą kontrolowaną przez zachodni kapitał jest, podobnie jak w roku ubiegłym, Škoda Auto. W 2011 roku jej przychody wzrosły o ponad 18 proc., do przeszło 10,2 mld euro (średnio dla całej pięćsetki wzrost przychodów wyniósł około 13 proc.), co odpowiada 1,5 proc. wszystkich największych firm na liście. Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce listy jest to jedyna spółka z większościowym kapitałem zagranicznym. Na 11. pozycji znalazł się Jeronimo Martins Dystrybucja z przychodami rzędu 6,1 mld euro (wzrost o 21 proc.). Dominującą branżą w tej grupie firm jest sektor motoryzacyjny. Obok Skody czołowe miejsca zajmują Audi Hungaria i Volkswagen Slovakia z przychodami przekraczającymi 5 mld euro.
W sumie firmy zarządzane przez zachodni kapitał wypracowały około 56 proc. łącznych przychodów wszystkich 500 największych przedsiębiorstw. Średnio taka spółka generowała przychody w wysokości 1,2 mld euro. W firmach tych pracuje grubo ponad 1,2 mln ludzi, a największym pracodawcą jest ukraiński ISD, gdzie pracuje 60 tys. osób. Na kolejnym miejscu jest pod tym względem Jeronimo Martins Dystrybucja i ArcelorMittal Kryvyj Rih. Każda z nich zatrudnia przeszło 30 tys. pracowników.
Państwa kontrolują największych
Spośród 500 przedsiębiorstw około 20 proc. pozostaje pod kontrolą państw. Są to głównie spółki z tzw. sektorów strategicznych (energetyka, sektor naftowy, transport i sektor publiczny). W ubiegłym roku udział firm kontrolowanych przez państwo w łącznych przychodach sięgnął 30 proc. Natomiast właśnie z uwagi na branże, w których działają, są to spółki zdecydowanie największe. Przeciętna firma sprzedała w ubiegłym roku produkty za ponad 2 mld euro. Liderem, również na całej liście, pozostaje PKN Orlen, który w ubiegłym roku wypracował rekordowe prawie 26 mld euro przychodów, co odpowiada 3,7 proc. łącznych przychodów. Na drugim miejscu jest spółka z tego samego sektora – węgierski MOL z przychodami przekraczającymi 19 mld euro. Jeszcze w 2010 roku spółka kontrolowana była przez rosyjski SurgutNieftGaz, jednak w maju ubiegłego roku węgierski rząd odkupił od Rosjan ponad 20-proc. pakiet akcji, stając się dominującym akcjonariuszem. Tym samym do grona firm kontrolowanych przez państwa przybyła kolejna duża spółka.
Największą firmą kontrolowaną przez zachodni kapitał jest, podobnie jak w roku ubiegłym, Škoda Auto. W 2011 roku jej przychody wzrosły o ponad 18 proc., do przeszło 10,2 mld euro