Telekomy płyną z prądem
Magdalena Wierzchowska
Wkrótce na dachu siedziby Orange na warszawskim Mokotowie zostaną zainstalowane fotowoltaiczne panele słoneczne. To przygotowanie do zaoferowania klientowi pakietu usług telekomunikacyjnych i... energii elektrycznej. Według wizji Macieja Wituckiego, prezesa Orange, w przyszłości telekom przekształci się w firmę, która łączy usługi dostawców telewizji, płatności, ubezpieczeń i energii. — Energetyka odnawialna to ciekawy rynek i widzimy na nim możliwości do działania Orange Polska. Jako główni uczestnicy dwóch konsorcjów zajmujących się sieciami inteligentnymi pracujemy nad rozwiązaniami pozwalającymi na praktyczne wykorzystanie wyników badań. We współpracy z firmami energetycznymi możemy też np. tworzyć podstawy do uruchomienia rozproszonej elektrowni — mówi Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Polska.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139206# (dostęp płatny)
Będzie tak samo, tylko bardziej
Mirosław Konkel
Prognozy: Mobilność, chmura, analiza biznesowa... Jakie tendencje zdominują IT w 2013 roku?
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139233# (dostęp płatny)
Unii Europejskiej zależy na rozwoju światłowodów
Mirosław Konkel
Operatorom telekomunikacyjnym, którzy działają w krajach Unii Europejskiej, grozi wzrost opłat za dzierżawę kabli miedzianych (LLU) od tzw. zasiedziałych operatorów — jak u nas Telekomunikacja Polska. Tak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarła Agencja Reuters. Jeśli unijne rozwiązanie wejdzie w życie, operatorzy będą musieli płacić 8-10 euro za każdego użytkownika. Założeniami tego dokumentu zaniepokoili się przede wszystkim konkurenci Telekomunikacji Polskiej, m.in. Netia, która przekonuje, że ustalenie cen LLU na 8 euro oznaczałby dla większości operatorówtelekomunikacyjnych drastyczne podwyżki kosztów.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139239# (dostęp płatny)
Komórki podkręcają gospodarkę
Mirosław Konkel
Zastąpienie 10 proc. tradycyjnej telefonii mobilnej 2G przez technologię 3G powoduje wzrost PKB per capita średnio o 0,15 pkt proc. – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte i międzynarodowego stowarzyszenia operatorów komórkowych GSMA „What is the impact of mobile telephony on economic growth?". Według danych Banku Światowego, telefonia komórkowa ma ponad 6 mld aktywnych użytkowników na świecie, a do 2015 r. ich liczba przekroczy 8,5 mld. Tzw. rewolucja mobilna przynosi wzrost aktywności ekonomicznej i produktywności, ale też polepsza edukację, służbę zdrowia, komunikację i integrację społeczną.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=139240# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Smartfony na celowniku
Piotr Kościelniak
W 2013 roku przestępcy zaczną wykorzystywać luki w zabezpieczeniach urządzeń mobilnych – prognozują eksperci. Już nie tylko pecety z Windowsem, ale również telefony komórkowe i tablety z systemami iOS i Android będą narażone na ataki – wynika z raportu przygotowanego przez McAfee Labs. Wśród potencjalnych zagrożeń eksperci wymieniają zawirusowane programy robiące zakupy w sklepach z aplikacjami bez naszej wiedzy i zgody.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175680-Smartfony-na-celowniku.html (dosęp płatny)
Wojna o religijną koncesję
Kamila Baranowska Jarosław Stróżyk
O. Tadeusz Rydzyk twierdzi, że pozwolenie na nadawanie cyfrowe dostanie nie TV Trwam, lecz inny kanał religijny. Wraz z ogłoszeniem tuż po świętach przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursu na ostatnie cztery miejsca na cyfrowym pierwszym multipleksie (które do połowy 2013 r. ma zwolnić TVP) ruszyła kolejna odsłona walki środowisk związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem o koncesję dla Telewizji Trwam.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1175696-Wojna-o-religijna-koncesje.html (dostęp płatny)