Niezmienna jest tylko liczba prezentowanych firm i od 14 lat utrzymujący się niezmiennie lider. Tę pozycję zagwarantowaną również na najbliższe lata ma PKN Orlen. Tylko raz, właśnie w inaugurującym numerze, pierwsza na liście była inna firma – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (obecnie część PGE) – mająca wówczas 13,4 mld zł obrotu.
Przez pierwsze cztery lata istnienia lista powstawała we współpracy z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN oraz Centrum Informacji Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki. Dwa lata po debiucie listy, w 2001 roku, po raz pierwszy wybraliśmy Orły „Rzeczpospolitej" – najlepsze firmy z trzech podstawowych gałęzi gospodarki.
Od 2003 r. wyboru Orłów dokonuje kapituła. W pierwszym jej składzie byli – i są do dziś – prof. Witold Orłowski i Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR. Początkowo członkiem kapituły był również Jacek Socha, ówczesny przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Wybierając Orły, pod uwagę bierzemy wyniki z trzech ostatnich lat. W ten sposób „uciekają" nam firmy, które może mniej spektakularnie, ale za to konsekwentnie przez długie lata budowały swoją rynkową pozycję.
Z prostego porównania obecnej listy oraz tej sprzed 15 lat wynika, że absolutnym liderem pod tym względem jest Asecco Polska (d. Softbank). Przez te 15 lat podniosło ono przychody 24-krotnie. Następne są: Mennica Polska (19-krotnie), Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol (13-krotnie) i GlaxoSmithKline (też 13-krotnie).