(kliknij by powiększyć)
Internet Society przedstawiło też listę liderów we wdrażaniu IPv6. Na jej czele znalazł się Uniwersytet Techniczny Wirginia. Blisko 52 proc. ruchu w sieci uczelnianej odbywa się w oparciu o IPv6. Jednak Internet Society szczególnie cieszy, że migrację do nowego protokołu poważnie traktują amerykańscy operatorzy. I tak np. w przypadku AT&T ruch generowany w oparciu o IPv6 zwiększył się w zeszłym roku do 9 proc. – o 4 pkt. procentowe Jeszcze większy skok zanotował Verizon Wireless: 7 do 31 proc. Zmartwieniem dla Internet Society może być natomiast fakt, że tylko 12 proc. ze stron internetowych z listy Alexa Top 1000 (klasyfikującej najpopularniejsze strony na świecie w oparciu o generowany ruch) jest dostępnych przez IPv6.
A jak wygląda upowszechnienie protokołu IPv6 w Polsce? Według Kamila Mazura z iNet Group sieci telekomunikacyjne oraz serwisy internetowe w Polsce są ciągle jeszcze nieprzygotowane. Podczas niedawnej konferencji iNET-meeting wymieniał przyczyny, takie jak brak wsparcia w sieciach nadrzędnych (choć to się stopniowo zmienia) oraz w systemach zarządzania sieciami. Podkreślał, że w polskim internecie jest niewiele treści serwowanych równolegle w oparciu o protokoły IPv4 i IPv6. – Takie serwisy jak Wirtualna Polska, Nasza Klasa - w odróżnieniu np. do Google, czy Facebooka - nie interesują się zaimplementowaniem nowego protokołu – uważa Kamil Mazur.
Inaczej sprawę widzi Łukasz Bromirski, dyrektor techniczny Cisco Systems Polska. Według niego Polska jest krajem bardzo zaawansowanym jeśli chodzi o wiedzę o protokole, jak i wysiłki podjęte odnośnie modernizacji infrastruktury sieciowej pod kątem wsparcia dla IPv6. Nie nastąpiło jednak przekroczenie punktu krytycznego, który powoduje, że usługi tego typu oferowane są masowo dla biznesu i użytkowników indywidualnych.
- W Polsce z prawie 300 systemów autonomicznych, które wystąpiły o przydział puli IPv6 tylko połowa jest rozgłaszana poprawnie do globalnej tablicy routingu IPv6, a wg różnego rodzaju badań tylko ok. 0,05 proc. całego ruchu w Polsce to ruch IPv6. Obraz nie wygląda jednak aż tak bardzo źle, ponieważ dużo ruchu IPv6 jest dzisiaj tunelowane przez tzw. tunnel brokerów (głównie Hurricane Electric i Sixxs), choć trudno uznać to za usługę „natywną", ale tak czy inaczej rozwijamy się - przekonuje Łukasz Bromirski. Jednym z polskich operatorów, który już tok temu zmodernizował swoją sieć szkieletową, by była w pełni gotowa do transmisji danych z wykorzystaniem adresacji IPv6 jest ATM.
Łukasz Bromirski oodkreśla on, że istotnym testem dla wdrożenia na dużą skalę protokołu IPv6 będzie rozwój LTE w Polsce oraz udostępnienie masowej usługi dla abonentów obsługującej natywnie IPv6. - Mamy paru mniejszych operatorów i instytucji w Polsce, które dzisiaj oferują już IPv6, ale to nadal za mało, żeby przeważyć szalę, tak jak stało się to, np. we Francji czy Rumunii – mówi dyrektor techniczny Cisco Polska. Dziś Polska nie jest stawiana w grupie liderów wdrażania IPv6. W tym gronie obok Szwajcarii, Niemiec czy Francji są m.in. Rumunia, Litwa czy Czechy.