Dobry Start Juniora to produkt łączący inwestycję z ochroną ubezpieczeniową, zapewniający wypłatę wypracowanych środków w wybranym momencie. Polisa bazuje na jednorazowej wpłacie w produkt z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk). Produkt wyróżnia się tym, że polisę mogą wykupić nie tylko rodzice lub dziadkowie, ale również osoby niespokrewnione z dzieckiem. Nie jest też wymagana zgoda rodziców, aby dziecko mogło zostać wskazane w polisie jako uposażone. W dniu zawarcia umowy ubezpieczenia dziecko może mieć od 0 do 13 lat. Maksymalny czas trwania ochrony ubezpieczeniowej to ukończenie 25 lat przez uposażone dziecko.
- Jednorazowa składka ułatwia podjęcie decyzji o zakupie produktu, gdyż nie trzeba obawiać się, czy będziemy w stanie regularnie wpłacać składki - mówi Andrzej Popielski, wiceprezes TU Europa. Osoba kupująca polisę w TU Europa na wstępie wskazuje spośród zamkniętego katalogu zdarzenie, które spowoduje wypłatę środków: zawarcie małżeństwa przez dziecko, przyjęcie go na studia, bądź ukończenie 18 lub 25 lat.
Jednorazowa minimalna składka wynosi 10 tys. zł, ale możliwe są wpłaty dodatkowe, które zostaną zainwestowane w wybrane przez klienta ufk.. Od wypracowanego zysku pobierany jest podatek od zysków kapitałowych.
W przypadku, jeśli osoba, która kupiła polisę umrze, uposażone dziecko otrzyma 5 proc. wartości rachunku, a pozostałe 95 proc. będzie indeksowane co pół roku według stopy 60-proc. WIBOR-u 6M, a środki zostaną wypłacone w sytuacji, jaką wskazał klient w polisie, np. z chwilą przyjęcia uposażonego dziecka na studia. Indeksacja odbywa się raz na pół roku. Opłata wstępna od składki podstawowej wynosi 4 proc. Klient ma możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.
Polisy posagowe oferują też inne firmy ubezpieczeniowe. Można je podzielić na stypendialno-posagowe oraz posagowo-inwestycyjne. Nie należy jednak spodziewać się, że kapitał na koniec okresu ubezpieczenia będzie równy wpłacanym co miesiąc sumom – firmy pobierają z niego nie tylko opłaty z tytułu kosztów administracyjnych i akwizycyjnych, ale też koszty ochrony ubezpieczeniowej. Jak wynika z danych firm, w Polsce średnio na polisy posagowe wpłacane jest 1,8 – 2 tys. zł rocznie, co przy założeniu, że ubezpieczenie kupiono niedługo po urodzeniu się dziecka gwarantuje uzbieranie w momencie jego pełnoletniości, już po potrąceniu różnego typu opłat, kilkunastu tysięcy złotych. Średnia polisa posagowa w Polsce zawierana jest na sumę około 30 tys. zł