Przez wiele lat UniKorona Obligacje była jedynym funduszem papierów dłużnych w ofercie Union Investment TFI. Od 2011 r. klienci tej instytucji mają do wyboru również UniObligacje Aktywny, inwestujący bardziej agresywnie. Wymusiło to zmianę w większym funduszu, polegającą na ukierunkowaniu go na inwestycje mniej ryzykowne.
Obecnie UniKorona Obligacje prowadzi bardzo stabilną politykę inwestycyjną. Co najmniej 70 proc. jego aktywów stanowią polskie papiery skarbowe. W ostatnim czasie wzrósł udział obligacji korporacyjnych. Główną przyczyną jest znaczący spadek aktywów w 2013 r. na skutek umorzeń jednostek (dotyczyło to przede wszystkim funduszy papierów skarbowych).
Wśród papierów komercyjnych dominują obligacje instytucji finansowych oraz dużych spółek publicznych, których wiarygodność kredytową należy ocenić jako wysoką. Fundusz miał problem z papierami spółki Polimex, ale ich wpływ na wyniki został już zmarginalizowany poprzez odpisy. Rentowność portfela korporacyjnego nie jest zbyt atrakcyjna, ponieważ zasadą jest, że wiarygodni emitenci zazwyczaj oferują niską marżę. Dlatego wpływu części korporacyjnej portfela na stopy zwrotu funduszu nie można przeceniać.
W obecnym kształcie fundusz prezentuje się atrakcyjnie i solidnie. Jego dotychczasowa historia daje podstawy do optymistycznych prognoz. Trzeba jednak mieć świadomość, że polityka inwestycyjna polegająca na odwzorowywaniu benchmarku (wskaźnika rynkowego do porównywania wyników) ogranicza elastyczność funduszu. W trudnych latach na rynku papierów dłużnych (tak jak np. w 2013 r.) może to skutkować słabszymi wynikami. —c.a.