* ceny rozmów telefonicznych i transmisji danych w telefonii komórkowej w UE są wyższe niż w USA, ale w USA w większym stopniu korzysta się z telefonów komórkowych, co daje wyższy „średni przychód na użytkownika".
* opóźnienia w przydzielaniu pasma 800 MHz sprawiły, że spadło tempo wdrażania łączności komórkowej w sieci 4G; jedynie Dania, Niemcy, Łotwa i Malta osiągnęły wyznaczony na 2012 r. cel dotyczący zezwoleń na użytkowanie określonych zakresów częstotliwości. 21 państw członkowskich ostatecznie osiągnęło ten cel w 2013 r..
* na uzyskanie zezwolenia na wdrożenie sieci działającej w nowych zakresach częstotliwości potrzeba od kilku dni do kilku lat – w zależności od tego, w którym kraju Unii tworzona jest dana sieć. Większość organów w dalszym ciągu nie dopuszcza możliwości elektronicznego składania wniosków.
* Polska jest wśród państw, w których stwierdzono rozproszenie, skomplikowanie i utrudnienia w dostępie do pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej; inne państwa, których dotyczy ta ocena to Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Francja, Luksemburg i Malta;
* wysokość opłat hurtowych za przenoszenie numerów, tj. koszt ponoszony przez konkurenta z tytułu przeniesienia do jego sieci numeru abonenta, różni się znacząco w poszczególnych państwach członkowskich.
Sprawozdanie można znaleźć tutaj.