Zarówno poniedziałek, jak i wtorek upłynęły na Książęcej w dość pesymistycznych nastrojach. Po ośmiu godzinach handlu indeks szerokiego rynku skurczył się o 1,82 proc., wskaźnik 20 największych spółek o 2,17 proc., WIG30 o 2,10 proc., a WIG50 o 0,96 proc. względem wyceny z dnia poprzedniego. To i tak znacznie lepsze wyniki niż w popołudniowej fazie wtorkowej sesji. Dość wspomnieć, że ok. godz. 14 wskaźnik blue chips spadł poniżej 2250 pkt., notując aż 3,2-proc. przecenę swojej wartości. Było to wówczas jednym z najgorszych wyników na Starym Kontynencie.

Wyprzedaż aktywów na polskim rynku to nic innego jak nerwowa reakcja inwestorów na wieści z Rosji. To właśnie tam, w reakcji na spadek wartości tamtejszej waluty – rubla, bank centralny zdecydował o podwyższeniu stóp procentowych o 650 pb., do poziomu 17 proc. Nie było to jednak w stanie zahamować panicznej wyprzedaży rosyjskiej waluty, a giełdowy indeks RTS zakończył notowania spadkiem aż o 12,4-proc. w porównaniu z dniem wcześniej.

Wśród największych spółek rodzimego parkietu, tylko jedna – mBank zdołała utrzymać się nad kreską (0,4 proc.). Największą przecenę zanotował natomiast ukraiński Kernel Holding, którego wartość spadła od początku roku już o 31,4 proc., głównie wskutek sytuacji geopolitycznej na wschodzie Europy, gdzie spółka prowadzi swój biznes. Dość spore straty ponieśli też m.in. akcjonariusze Eurocashu (-5,5 proc.), KGHM (-3,6 proc.), JSW (-3,4 proc.) oraz PKN Orlen (-3,4 proc.). W gronie mniejszych emitentów najbardziej ucierpiał natomiast Getin Holding (-7 proc.). Przecena ta jest o tyle uzasadniona, że spółka ta prowadzi w Rosji firmę leasingową (Carcade) oraz bank (Idea Bank). A te z kolei ucierpią wskutek kondycji rubla i odpływu zagranicznego kapitału.

Łącznie akcje aż 57 spółek z rodzimej giełdy znalazły się we wtorek najniżej od początku 2014 r. Mowa m.in. o Getin Noble Banku, Getin Holdingu, Hawe, Integer.pl, Libecie, Ipopemie czy Bogdance. Najwyżej od początku roku były wyceniane jedynie walory TVN, które zdrożały tego dnia o 0,8 proc. w porównaniu z dniem poprzednim. Obroty na warszawskiej giełdzie wyniosły we wtorek 1,29 mld zł i były najwyższe od 17 października 2014 r., kiedy to wyniosły 1,34 mld zł.